Haaland l-a eclipsat pe Cristiano Ronaldo! NextGen, în optimile Champions League

FC Porto a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 2-1 (1-0), miercuri seara, pe ”Estadio do Dragao”, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Lusitanii au deschis scorul în minutul al doilea al partidei (63 de secunde), prin iranianul Mehdi Taremi, după o gafă a lui Bentancur. ”Dragonii” şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde (19 secunde), prin Moussa Marega (46), la centrarea lui Manafa. Juve a redus din diferenţă pe final, prin Federico Chiesa (82), care a fructificat centrarea lui Rabiot. În ultimele secunde ale partidei, Cristiano Ronaldo a fost trântit în careu de un fundaş al lui Porto, dar arbitrul nu a dictat penalty, spre nemulţumirea atacantului portughez. Juve nu pierduse până acum în cinci meciuri directe cu Porto în cupele europene, având patru victorii şi un egal. Manşa secundă se va juca pe 9 martie, la Torino.

Borussia Dortmund a învins-o pe Sevilla FC cu scorul de 3-2 (3-1), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Andaluzii au deschis scorul destul de repede, prin Suso (7), cu un şut deviat de Hummels, dar Borussia a făcut o primă repriză excelentă şi a punctat de trei ori până la pauză, prin Mahmoud Dahoud (19) şi Erling Haaland (27, 43), norvegianul fiind şi coautor la primul gol al echipei sale. Ibericii păstrează şanse de accedere în faza următoare graţie golului reuşit pe final de olandezul Luuk de Jong (84). Borussia vizează primul său sfert de finală în Liga Campionilor după 2017. Haaland a ajuns la 18 goluri în 13 partide în Champions League pentru RB Salzburg şi Dortmund. Manşa a doua va avea loc pe 9 martie, la Dortmund. (agerpres)