Haaland a egalat un record în Liga Campionilor! Manchester City și Inter merg în sferturi

Manchester City s-a calificat ”en fanfare” în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a spulberat formaţia germană RB Leipzig cu scorul de 7-0 (3-0), marţi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor, într-un meci în care atacantul norvegian Erling Haaland a marcat cinci goluri. După 1-1 în deplasare, echipa antrenată de Pep Guardiola şi-a demolat adversara, graţie unei prestaţii memorabile a lui Haaland, autor a cinci goluri (22 – penalty, 24, 45+2, 53, 57), la care s-au adăugat reuşitele splendide ale lui Ilkay Gundogan (49) şi Kevin De Bruyne (90+2). Erling Haaland este doar al treilea jucător care reuşeşte să marcheze cinci goluri într-un meci din Champions League (nimeni nu a reuşit să înscrie mai multe). Înaintea sa, brazilianul Luiz Adriano a înscris de cinci ori pentru Şahtior Doneţk, pe 21 aprilie 2014, în victoria cu 7-0 în deplasare cu BATE Borisov, şi Lionel Messi, pe 7 martie 2012, în FC Barcelona – Leverkusen 7-1.

Atacantul norvegian, cinci goluri în nicio oră de joc! Leipzig a fost pulverizată cu 7-0

Haaland este noul lider al clasamentului golgheterilor din Liga Campionilor, cu zece reușite, depășindu-i pe egipteanul Mohamed Salah (FC Liverpool), acum ocupantul locului secund în această ierarhie, cu 8 reuşite, şi pe francezul Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), aflat pe poziţia a treia, cu 7 goluri. În vârstă de 22 de ani, Haaland a ajuns deja la un total de 33 de goluri în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, iar dacă va continua în acest ritm are mari şanse să-l detroneze în următorii ani pe golgheterul istoric din Champions League, portughezul Cristiano Ronaldo (140 de goluri).

Anul echipelor italiene: Napoli se poate alătura azi milanezelor, în sferturile de finală

Inter Milano s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un 0-0 eroic în deplasare cu FC Porto, marţi seara, în manşa secundă a optimilor. Inter, victorioasă pe ”San Siro” cu 1-0, atinge sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima oară din 2011. Poate fi anul echipelor italiene, AC Milan și Inter calificându-se deja în sferturi, în vreme ce liderul autoritar din Serie A, Napoli, este și ea cu un pas între primele opt echipe din Europa, având de apărat astăzi acel 2-0 din tur cu Frankfurt! Tot azi se joacă și manșa retur a duelului dintre Real Madrid și Liverpool, în tur 5-2 pentru spanioli.