GUVERNUL DE LA BUDAPESTA VREA SA PUNA TAXA PE INTERNET

GUVERNUL DE LA BUDAPESTA VREA SA PUNA TAXA PE INTERNET
Mii de maghiari au protestat duminică seara, în centrul Budapestei, împotiva intenției Guvernului ungar de a introduce o taxă pentru utilizarea Internetului.

Balazs Gulyas, fondatorul paginii de Facebook "O sută de mii împotriva taxei pe Internet", a cerut Guvernului de la Budapesta să retragă proiectul de lege, informează Mediafax.

Manifestanții acuză Fidesz, partidul aflat la guvernare în Ungaria, că impune tot mai multe taxe. Gulyas a avertizat Guvernul de la Budapesta cu organizarea unui nou protest, marţi, în cazul în care nu va retrage acest proiect de lege în termen de 48 de ore.(libertatea.ro)