Guardiola a cucerit Parisul! City a învins-o pe PSG şi este favorită la finala Ligii

Manchester City a făcut un pas important spre finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor. Finalista ediţiei trecute a deschis scorul prin Marquinhos (15), dar echipa antrenată de Pep Guardiola a întors rezultatul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Kevin De Bruyne (64) şi Riyad Mahrez (71). În minutul 77, Idrissa Gueye a primit cartonaşul roşu pentru un fault brutal asupra lui Gundogan şi toate speranţele parizienilor într-o eventuală egalare s-au spulberat.

City a fost aproape de golul al treilea, dar Navas a respins mingea şutată de Foden (87). Manchester City are acum 18 victorii consecutive în deplasare în toate competiţiile, pierzând doar două meciuri din ultimele 29 jucate în Champions League. Manşa secundă a semifinalei dintre City şi PSG se va juca marţi, la Manchester. (agerpres)