GRUPELE TURNEULUI CAMPIONILOR. MERGEA SI TECAU SI-AU AFLAT ADVERSARII

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial și deținătorul titlului, a fost repartizat în aceeași grupă cu elvețianul Roger Federer, ocupantul locului 3 în clasamentul ATP, la Turneul Campionilor de la Londra, competiție la care vor participa cei mai buni opt jucători din circuitul profesionist, începând de duminică.

Djokovic speră să câștige pentru a cincea oară în cariera sa acest turneu de final de sezon, pentru a încheiat „en fanfare” un an excepțional, pe parcursul căruia și-a trecut în palmares trei titluri de Mare Șlem: Australian Open, Wimbledon și US Open.

În cazul unui succes în capitala britanică, „Nole” îi va egala pe americanii Pete Sampras și Ivan Lendl (ultimul de origine cehă), care dețin recordul de victorii în Turneul Campionilor (5).

„Acest an a fost, de departe, cel mai bun din viața mea și nu pot să-mi doresc decât să-l îmbunătățesc în continuare”, a declarat Novak Djokovic, laureat al acestei competiții în 2008, 2012, 2013 și 2014.

În vârstă de 28 ani, sârbul îl va avea ca adversar pe Federer pentru a 43-a oară. În acest moment, bilanțul general al confruntărilor este egal, fiecare dintre ei având câte 21 de victorii. Djokovic l-a învins anul acesta pe elvețian în finalele de Grand Slam de la Wimbledon și la US Open, precum și în ultimul act la turneele Masters 1000 de la Roma și Indian Wells, în timp ce Federer a câștigat la rândul său duelurile din finalele Mastersului 1000 de la Cincinnati și turneului de la Dubai.

Novak Djokovic și Roger Federer au fost repartizați în Grupa Stan Smith, alături de japonezul Kei Nishikori (nr.8) și cehul Tomas Berdych (nr.6).

Cealaltă grupă a Turneului Campionilor poartă numele legendarului tenisman român Ilie Năstase, primul lider din istoria circuitului ATP, avându-i în componență pe britanicul Andy Murray, elvețianul Stanislas Wawrinka și spaniolii Rafael Nadal și David Ferrer.

Andy Murray, campionul olimpic en titre, nu a câștigat niciodată până acum Turneul Campionilor, însă obiectivul său principal la ora actuală îl reprezintă Cupa Davis, competiție a cărei finală o va disputa alături de echipa Marii Britanii, care va întâlni Belgia la Gent, pe zgură, la mai puțin de o săptămână după turneul londonez.

Scoțianul a permis Marii Britanii să se califice în finala Cupei Davis pentru prima oară în ultimii 37 de ani, iar țara sa așteaptă din 1936 o victorie în această prestigioasă competiție pe echipe.

Componența celor două grupe ale Turneului Campionilor, în urma tragerii la sorți: