GRECIA – ROMANIA 0-1, IN PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN

by Cosmin Mihuta

Reprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu naţionala Greciei, duminică seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, în prima etapă a grupei F, joc în care „tricolorii” au evoluat în inferioritate numerică din minutul 53.

Golul a fost marcat de Marica, în minutul 10, din penalti.

Autorul golului, Ciprian Marica, a fost eliminat în minutul 53, el primind al doilea cartonaş galben pentru o intervenţie la Samaris. La ieşirea de pe teren, Marica i-a dat banderola de căpitan lui Răzvan Raţ.

În minutul 88, Torosidis a ratat o ocazie importantă, mingea trimisă de el cu capul lovind bara.

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Tachtsidis, Samaris (Kone ’65), Mantalos (Christodoulopoulos ’65) – Salpingidis, Mitroglou, Samaras (Diamantakos ’46). Selecţioner: Claudio Ranieri.

România: Tătăruşanu – Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ – Hoban (Prepeliţă ’84), Pintilii – Chipciu (Torje ’90), Maxim (Enache ’68), B. Stancu – Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Sursa: mediafax.ro