Golul utistului Rareș Pop a calificat România U19 la Turul de Elită

Rareș Pop, mijlocașul ofensiv al UTA-ei a adus calificarea României U19 la Turul de Elită din preliminariile pentru EURO 2024! Reușita arădeanului din minutul 47, din ultimul meci al Grupei a 10-a cu Cehia, disputat astăzi pe arena „Stovky” din Frydek-Mistek, s-a dovedit a fi decisivă pentru calificare.  Cehii au condus cu 1-0 încă din minutul 8, după reușita lui Krulich, dar utistul Pop a egalat imediat după pauză cu o execuție frumoasă de la distanță, de la 25 de metri, la colțul scurt. Situația „tricolorilor” s-a complicat în minutul 71, când Florea a primit al doilea cartonaș galben, dar Romania a rezistat. San Marino – Finlanda s-a terminat 0-8, astfel că românii aveau nevoie de măcar un punct din acest meci, ceea ce s-a și întâmplat, scor 1-1.

Rareș Pop a fost integralist, ca și Ionuț Anișorac, împrumutat în acest sezon la Chindia, în Liga a 2-a. Celălalt fotbalist al „Bătrânei Doamne” convocat, Fabiano Cibi, trimis de arădeni tot în liga secundă, dar la Dumbrăvița, a intrat pe gazon în minutul 78. Turul de Elită și turneul final se dispută anul viitor, lupta pentru trofeu urmând a se da în Irlanda de Nord.

România a jucat împotriva Cehiei: Răfăilă – Aioanei, Jalade, Tudose, Anișorac – Stancovici (Cibi 78), Gogescu (Duțu 78), Banu (Florea 55) – Pop, Stan (Sali 55), Capac (Răducan 60). Rezerve neutilizate: Frânculescu – Bădescu, Rădulescu, Vlăsceanu. Selecționer: Adrian Dulcea