Gloria Cermei urcă în Top 5, după victoria din restanţa de la Periam

Gloria Lunca Teuz Cermei a obţinut o victorie preţioasă în restanţa contând pentru etapa a cincea din Liga a III-a, seria 8, la fotbal. Formaţia arădeană spera să câştige meciul din septembrie la „masa verde”, după ce Ambulanța nu a sosit la timp la arena gazdelor de la Avântul Periam, dar FRF a reprogramat meciul. Chiar şi aşa, „sămădăii” au câştigat şi pe teren, prin reuşita de la mijlocul primei reprize, semnată de Ţurcanu. În repriza a doua, timișenii au avut ocazii importante la capătul unor faze fixe, dar şi trupa lui Flavius Moisă putea închide conturile la câteva situaţii bune.

S-a terminat 1-0 pentru Cermei, care a jucat în fieful ultimei clasate din „C8” în formula: Gîrlea – Stoianovici (72 Bercu), R. Iuga, I. Pop, Ursoi – D. Lazăr, Țurcanu (90 Maxim) – Vlad (72 Șimăndan), S. Popa (82 Mateucă), Piț – R. Popa (90 Clipotă). În urma acestei victorii, Gloria urcă pe locul 5 în serie şi speră chiar la play-off, zonă de care nu este prea departe, la doar patru lungimi în spatele Dunbrăviţei.