Giuleştiul cu noroc! România sparge gheaţa în Liga Naţiunilor, iar marţi vrea să îşi ia revanşa cu Muntenegru

Naţionala de fotbal a României a obţinut prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii Naţiunilor, 1-0 cu echipa Finlandei, sâmbătă seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Capitală, în Grupa a 3-a a Ligii B. Unicul gol al confruntării a fost reuşit de Bancu, după o jumătate de oră, Puşcaş ratând un penalty în minutul 16. Aceasta este prima victorie din mandatul selecţionerului Edward Iordănescu, după un egal şi trei eşecuri. În minutul 24, jocul a fost întrerupt pentru circa două minute din cauza unor torţe aruncate pe teren de suporteri. România venea după eşecuri în primele două meciuri din grupă, 0-2 cu Muntenegru şi 0-1 cu Bosnia, ambele în deplasare.  În următorul meci, programat tot pe Giuleşti, România va întâlni marţi selecţionata Muntenegrului.

Muntenegru a încheiat la egalitate cu Bosnia, 1-1, în grupa României. Bosniacii au deschis scorul prin rezerva Luka Menalo (62), dar gazdele au egalat prin Adam Marusic (77). Utistul Marko Vukcevic a intrat în prelungirile meciului cu bosniacii, iar mâine seară, de la ora 21.45, va fi din nou adversarul „tricolorilor”, de această dată pe stadionul Giuleşti. România rămâne pe ultimul loc după victoria cu Finlanda.