GIMNASTUL GABRIEL BOCŞER ESTE DUBLU MEDALIAT MONDIAL

Gabriel Bocșer, sportiv legitimat la CS Universitatea Arad, a cucerit două medalii, una de argint și alta de bronz la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică din Coreea de Sud. Bocşer a cucerit argintul cu echipa României, fiind pentru a opta oară consecutiv în istoria Mondialelor când echipa României se află pe podium. Bocșer a ratat calificarea în faza finală la individual, ocupând locul 12 în calificări, dar a luptat, duminică, pentru podium la „grup”, alături de Bianca Gorgovan, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu și Andreea Bogati, intrând în posesia medaliei de bronz (20.994 puncte), încheind finala după China (21.944) și Italia (21.094). Gabriel Bocșer a fost desemnat în 2015 sportivul anului în județul Arad.