Gimnastul Darius Branda, de la CSU Arad, este vicecampion mondial de seniori la aerobic!

România a cucerit medaliile de argint pe echipe, la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Guimaraes (Portugalia), după încheierea calificărilor. România a acumulat 19 puncte în urma rezultatelor din calificări, fiind devansată doar de Ungaria şi Italia. Din rândul echipei tricolore, pregătite de Maria Fumea şi Mădălina Cioveie, a făcut parte şi gimnastul Daria Branda, legitimat la CS Universitatea Arad (antrenoare Ramona Haidu), alături de Miruna Iordache, Claudia Gheorghe, Daria Mihaiu, Sandra Dincă, Sarmiza Niculescu, Mirela Frîncu, Gabriel Bocșer, Daniel Țavoc, Antonio Surdu, Mihai Alin Popa și Leonard Manta. Tot la Mondiale, Branda a mai concurat şi în proba de aerobic dance, unde echipa României, din care au mai făcut parte Daria Mihaiu, Sarmiza Niculescu, Sandra Dincă, Mihai Alin Popa, Leonard Manta, Antonio Surdu şi Mirela Frîncu, a obţinut 17,100 puncte şi s-a clasat pe locul 5, la egalitate cu a patra clasată, Finlanda. Coreea de Sud a câştigat medaliile de aur (18,250), Ungaria a obţinut argintul (17,850), iar bronzul a revenit Italiei (17,350).

Aur şi argint mondial pentru cei doi gimnaşti de la CS Universitatea Arad

Vă reamintim că clubul universitar arădean condus de Ovidiu Şerban a punctat şi la Mondialul pe categorii de vârstă, unde Vlăduţ Popa este campion mondial de aerobic în proba de grup a juniorilor. România a participat cu 12 sportivi la a 17-a ediţie a Mondialelor de seniori şi a obţinut o singură medalie, argint la echipe. Acesta este cel mai slab bilanţ din istoria participărilor ţări noastre la Mondialele de gimnastică aerobică, egalând rezultatele de la primele două ediţii (1995 – o medalie de argint, 1996 – o medalie de aur), când erau însă mai puţine probe. La Mondialele de anul trecut de la Baku, România a obţinut trei medalii, aur la grup, argint pe echipe şi bronz la individual feminin. (foto Federaţia Română de Gimnastică, facebook)