Secția de gimnastică aerobică de la CSM Arad a obținut cinci medalii la Cupa Cetății Deva (FOTO)

Secția de gimnastică aerobică a CSM Arad a participat în perioada 6-8 aprilie la concursul național Cupa Cetății Deva 2023, obținându-se multe locuri fruntașe. Alexandru Berbece a fost medaliat cu aur la individual masculin, categoria I, Melissa Fărcuța, Alexandru Berbece și Maia Balogh s-au clasat tot pe primul loc la trio, categoria I, tot pe prima treaptă a podiumului clasându-se și Alina Căpitan, Sara Buda și Cristina Berbece, la trio, categoria a II-a. De asemenea, gimnastele CS Municipal Arad au mai obținut două medalii de bronz, prin Daria Kasler, Maria Neacșu și Alexandru Păulescu, la trio, categoria a II-a, respectiv Alina Căpitan, Sara Buda, Cristina Berbece, Maria Neacșu și Daria Kasler, la grup, categoria a II-a.

Trei debutante la poalele cetății, iar alți trei gimnaști pregătesc Europeanul

Pe locul 4 au încheiat competiția Rianna Șuteu, Rania Popescu, Melissa Farago, în proba de trio, categoria a III-a, respectiv Rianna Șuteu, Rania Popescu, Melissa Farago, Izabela Nemeti și Andra Urs, la grup, categoria a III-a. Pe poziția a cincea s-a clasat Andra Urs, la individual, categoria 7-8 ani, iar pe 6 a fost Melissa Fărcuța, la individual, categoria I. Antrenoarele Elza Fărcuța și Alexandra Cicirean felicită toți sportivii pentru rezultatele obținute, cu o mențiune specială pentru debutantele Andra Urs, Melissa Farago și Pusa Aby, pentru prestațiile frumoase. Altfel, Melissa Fărcuța, Alexandru Berbece și Maia Balogh se află în prezent la Deva, în pregătire pentru Campionatul European.