GIMNASTA ARADEANA OLIVIA CIMPIAN A STRALUCIT SUB OCHII NADIEI COMANECI

Gimnasta arădeană Olivia Cîmpian a cucerit cinci medalii la „Nadia Comaneci International Invitational”, eveniment inițiat de Nadia Comăneci și Bart Conner, care s-a desfășurat în Cox Arena din Oklahoma (SUA). Legitimată la Cetate Deva, arădeanca a câștigat aurul la individual compus și sol, argintul la sărituri și bronzul la paralele. De asemenea, împreună cu Ioana Crișan și Alexandra Mihai, Olivia s-a clasat pe prima treaptă a podiumului în concursul pe echipe.

După ce anul trecut a ocupat locul al treilea pe echipe, acum româncele s-au impus în concursul pe echipe, dar și la individual compus, unde Olivia Cîmpian și Ioana Crișan au încheiat, la egalitate, în fruntea ierarhiei, în timp ce Alexandra Mihai a urcat pe treapta a treia a podiumului, iar în finalele pe aparate, Ioana Crișan a ieșit învingătoare la sărituri și la bârnă, iar Olivia Cîmpian la sol, relatează site-ul Federației Române de Gimnastică.

În concursul pe echipe, Olivia Cîmpian, Ioana Crișan și Alexandra Mihai, care au fost însoțite în Statele Unite de antrenorul Florin Cotuțiu, s-au impus cu un total de 106,100 puncte, devansând Gym-Fly (Canada), pentru care a concurat Victoria Jurca, locul al treilea revenind echipei Bart Conner Gymnastics Academy.

La individual compus, Olivia Cîmpian și Ioana Crișan au terminat la egalitate, cu 52,85 puncte, pe primul loc, iar Alexandra Mihai, afectată de o leziune la degetul mare în timpul rotației finale la încălzirea de la paralele, a ocupat poziția a treia.

În finalele pe aparate, Ioana Crișan s-a impus la sărituri și bârnă, iar Olivia Cîmpian a depășit-o pe Alexandra Mihai cu doar 10 sutimi în finala de la sol, titlul la paralele fiind adjudecat de gimnasta canadiană Laurie-Lou Vezina (Gym-Fly).

Gimnasta arădeană Olivia Cîmpian este multiplă medaliată naţională şi internaţională, fiind componentă de bază a reprezentativei de junioare a României.