GIMNASTA ARĂDEANĂ OLIVIA CÎMPIAN A CUCERIT BRONZUL EUROPEAN

Echipa de junioare a României a cucerit medaliile de bronz, miercuri, la Campionatele Europene de gimnastică artistică feminină de la Berna (Elveția).
România (Alisia Botnaru, Ioana Crișan, Olivia Cîmpian, Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc, antrenori Nicolae Forminte, Liliana Cosma, Florin Cotuțiu) a acumulat 163,678 puncte, fiind devansată de Rusia, 168,179 puncte, și de Marea Britanie, 163,912 puncte, potrivit site-ului Uniunii Europene de Gimnastică. Și la ediția trecută a Europenelor (2014, Sofia) România a cucerit medaliile de bronz la junioare.

La individual compus, Ioana Crișan și Carmen Ghiciuc s-au calificat în finală. Crișan a totalizat 54,365 puncte, în timp ce Ghiciuc a fost a noua, cu 53,814 puncte. Pe locul nouă s-a clasat Olivia Cîmpian (53,499), dar nu s-a calificat în finală. Rusoaica Elena Eremina a avut cel mai bun punctaj din calificări, 56,732 puncte.

Cîmpian, în finală la sol şi sărituri

În finala de la sol vor evolua arădeanca Olivia Cîmpian (locul 3 în calificări — 13,633 puncte) și Denisa Golgotă (8 — 13,433). Ioana Crișan s-a calificat în finala de la bârnă cu a cincea notă (14,133), în timp ce Ghiciuc este a treia rezervă (13 — 13,566). România nu va avea nicio reprezentantă în finala de la paralele, unde cea mai bună notă dintre românce a avut-o Ioana Crișan (23 — 12,966). Două românce vor concura în finala de la sărituri, Denisa Golgotă (a doua medie — 14,466) și Olivia Cîmpian (4 — 14,316).

Joi vor avea loc calificările senioarelor la Berna, România (Cătălina Ponor, Anamaria Ocolișan, Silvia Zarzu, Maria Holbură și Anda Butuc) urmând să evolueze în a patra subdiviziune, de la ora 18,30 (ora României).

Sursă: AGERPRES