Ghiroda a lăsat-o în Liga a III-a pe Poli Timișoara! Bihorul și CS Dinamo speră la promovare

S-au încheiat meciurile din faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2 la fotbal și cunoaștem cele zece echipe calificate în faza finală. Dintre acestea, CSM Focşani, CS Afumați, CS Dinamo Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii și Unirea Ungheni au obținut calificarea după timpul regulamentar de joc. Au avut nevoie de reprize de prelungiri AFC Câmpulung Muscel și FC Bihor Oradea, în vreme ce Metalul Buzău și Gloria Bistrița Năsăud chiar de lovituri de departajare. Marea surpriză a făcut-o formația din Ghiroda, care a mai lăsat-o un an în eșalon terț pe conjudețeana Poli Timișoara, favorită la calificare înaintea dublei din semifinale.

Bistrița și Vâlcea, alte două nume importante ce pot reveni în eșalonul secund

Meciurile în care au fost implicate formațiile din seria a 8-a a Ligii a III-a (cea din care au făcut parte și echipele arădene), au fost palpitante și dramatice. Poli putea egala acel 0-2 din tur pe terenul Ghirodei, dacă ex-utistul David Popa nu ar fi ratat un penalty pentru „alb-violeți” în repriza secundă, la scorul de 0-1! În schimb, FC Bihor, formația ce a câștigat detașat seria a opta, a avut nevoie de prelungiri, mai precis de 111 minute să treacă de CSO Filiași pe arena „Iuliu Bodola”, după remiza (1-1) din Oltenia.

Iată tabloul fazei semifinale a barajelor de promovare în Liga a II-a:

B1: Bucovina Rădăuţi (L1S1) – CSM Focşani (L2S2) 1-1 (0-2 în tur)

Iosif Netbal 22 / Franl Tchassem 90

B2: Metalul Buzău (L1S2) – FC Bacău (L2S1) 4-3 la lovituri de departajare, 2-1 după 90 și 120 de minute (0-1 în tur)

Valentin Robu 22, 36 / Diego Burlacu 31

B3: CS Afumați (L1S3) – SC Popești Leordeni (L2S4) 3-1 (1-0 în tur)

Alexandru Iamandache 45, Ionuț Zaina 66, 88 / Marius Vlaicu 82

B4: CS Dinamo Bucureşti (L1S4) – Dunărea Călăraşi (L2S3) 1-0 (3-1 în tur)

Alexandru Burlacu 35

B5: AFC Câmpulung Muscel (L1S5) – Vediţa Coloneşti (L2S6) 2-1 după prelungiri, 1-1 după 90 de minute (0-0 în tur)

Petre Simon 83, Elvis Ciaccio 104 / Adelin Voinescu 48

B6: SCM Râmnicu Vâlcea (L1S6) – Olimpic Zărneşti (L2S5) 6-0 (1-0 în tur)

Cosmin Neagu 28, 51, Bogdan Lăzărescu 56, Sebastian Ivan 62, Radu Bîrzan 72, Ionuț Simineanu 78

B7: CSC Ghiroda și Giarmata Vii (L1S7) – SSU Politehnica Timișoara (L2S8) 0-1 (2-0 în tur)

Bogdan Istratie 39

B8: FC Bihor Oradea (L1S8) – ACSO Filiaşi (L2S7) 1-0 După Prelungiri, 0-0 după 90 de minute (1-1 în tur)

Nicolae Gunie 111

B9: Gloria Bistriţa Năsăud (L1S9) – CSM Sighetu Marmaţiei (L2s10) 5-3 la lovituri de departajare, 1-1 după 90 și 120 de minute (0-0 în tur)

Luca Popa 78 / Daniel Anchidin 62

B10: SCM Zalău (L1S10) – Unirea Ungheni (L2S9) 1-1 (0-3 în tur)

Sergiu Pop 55 / Bogdan Piper 23.

Cum arată finalele pentru promovare

FRF anunță că prima echipă din fiecare împerechere din cadrul finalelor va fi gazdă în meciul tur (de pe 1 iunie), în timp ce returul va avea loc pe 5 iunie. Prin urmare, prima manșă a finalelor pentru Liga a 2-a arată astfel:

F1: CSM Focşani (Învingătoarea B1) – Metalul Buzău (Învingătoarea B2)

F2: CS Afumați (Învingătoarea B3) – CS Dinamo Bucureşti (Învingătoarea B4)

F3: AFC Câmpulung Muscel (Învingătoarea B5) – SCM Râmnicu Vâlcea(Învingătoarea B6)

F4: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Învingătoarea B7) – FC Bihor Oradea(Învingătoarea B8)

F5: Gloria Bistriţa Năsăud (Învingătoarea B9) – Unirea Ungheni(Învingătoarea B10).