GENIE RIDICULIZATA DE ANDREEA MITU. SPERAM CA DULGHERU SA ADUCA VICTORIA IN FEDCUP

by Calin Moga

Penibil a jucat copilul teribil al tenisului canadian,Eugenie Bouchard. Primul set l-a câştigat în faţa româncei Andreea Mitu pe ultimii metri cu 6-4, dar în setul secund s-a impus Mitu, care a demonstrat că are un serviciu bun şi solid cu acelşi scor 6-4. Ultimul set a fost de-a dreptul penibil pentru numărul 7 mondial, în pauze stătea cu ochii fixaţi în gol, gândindu-se dacă nu a venit timpul să se lase de acest sport. Penibilă a fost şi la serviciu, unde a excelat în duble greşeli precum şi la retururi, trimise prin tribune. Favorita publicului, Genie, a pierdut după doar două mingi de meci, scor 6-4, 4-6 1-6,  şi România conduce cu 2-1.
Urmează meciul dintre Alexandra Dulgheru şi Francoise Abanda, unde sperăm ca Alexandra să puncteze decisiv.
Andreea Mitu a părăsit tribuna în lacrimi, o victorie de răsunet pentru jucătoarea clasată pe locul 104 mondial.