Gazda Qatar, prima eliminată la Cupa Mondială! Ecuadorianul Valencia a ajuns la trei reușite

Anglia și SUA au vorbit aceeași limbă și în meciul direct de la Cupa Mondială de fotbal, dar remiza le convine mai mult britanicilor, ca și calificați în optimile de finală. Surpriza zilei a realizat-o Iranul, care a învins Țara Galilor în prelungiri, după ce portarul Hennessey a fost eliminat de pe teren, în minutul 85. Astfel, Iranul are două variante din trei în ultima etapă din grupa B, egal (cu condiția ca Țara Galilor să nu câștige cu Anglia) sau victorie, pentru ca se califica, în vreme ce americanii trebuie neapărat să câștige dacă vor să acceadă în fazele eliminatorii. În grupa A, Qatarul a pierdut și cu Senegalul și este prima reprezentativă ce iese din cursa pentru optimi.

Olanda s-a împiedicat de Ecuador, împreună cu care împarte prima poziție în Grupa A. Enner Valencia, 33 de ani, a marcat din nou și a devenit golgheterul turneului final.  Atacantul lui Fenerbahce, cotat la doar 3 milioane de euro, a reușit o dublă în partida de deschidere, 2-0 cu Qatar și a ajuns astfel la cota trei, fiind lider solitar în topul celor mai buni marcatori ai competiției. Are însă un meci în plus disputat față de majoritatea celorlalți pretendenți la titlul de golgheter al CM 2022.