Gaz letal pentru UTA! Eşecul cu medieşenii o scoate din zona play-off-ului

UTA nu a mai reuşit un joc bun şi cu Gaz Metan şi a pierdut în această seară la Arad, scor 1-3 (1-2), în ultimul meci al etapei a zecea din Liga 1. A fost a doua înfrângere stagională pe teren propriu pentru “roş-albi”, după o prestaţie palidă, fără nerv şi precizie. Mai rapizi şi exacţi la construcţie, oaspeţii au fost superiori în prima parte, profitând de erorile mari din apărarea arădeană. Cu o linie defensivă avansată, utiştii au fost surprinşi de tehnicii fotbalişti ai Gazului, care atât au aşteptat. La o astfel de fază, Cardoso a deschis scorul în minutul 23: pe un contraatac, Bustea a ratat intercepţia şi l-a lăsat pe atacantul Mediaşului singur cu Iacob, acesta marcând din două încercări, după ce portarul UTA-ei a respins primul şut. Mijlocul UTA-ei a măcinat în gol, iar Deaconu a făcut 2-0 în minutul 31, cu un şut perfect din lovitură liberă de la 18 metri, Iacob fiind surprins pe colţul scurt. Abia în ultimul sfert de oră al reprizei a ieşit şi “Bătrâna Doamnă” la joc, iar la prima ocazie a şi marcat, Morar trăgând cu şpiţul după un carambol la marginea careului, minge ce l-a păcălit pe Buzbuchi. UTA a prins curaj după gol şi a beneficiat de cornere şi lovituri libere, rămase însă fără rezultat. O primă parte de pe „Francisc Neuman” în care centralul ploieştean Moroiţă a enervat banca tehnică a UTA-ei în câteva rânduri, neacordând o lovitură liberă clară la 16 metri.

Cardoso, cu o „dublă”, a taxat apărarea visătoare a Aradului

Laszlo Balint a mutat la pauză, cu Ursu şi Ioniţă, dar UTA a ajuns greu la poartă şi în partea a doua. Fără siguranţa unui atac poziţional bine pus la punct şi cu centrări imprecise, arădenii au irosit totuşi o ocazie rarisimă de 2-2, puştiul Rusu centrând excelent în careu pentru Ursu, care a şutat incredibil peste poartă din cinci metri, luându-i practic mingea de pe tavă lui Ioniţă. Acelaşi atacant al UTA-ei a ratat o altă ocazie importantă în minutul 69, şutând în plasa laterală din doar cinci metri lateral dreapta, după un corner şi un carambol în careu. Benga a fost şi el aproape de egalare în minutul 78, când a reluat cu capul periculos după un nou corner, mingea ştergând transversala. Cu o linie de mijloc modestă şi neinspirată în faţa porţii, UTA nu a mai fost pragmatică şi lucidă.

Fără luciditate şi inspiraţie: Ursu, ratarea meciului!

Mai mult, a fost surprinsă pe final de medieşeni, acelaşi Cardoso finalizând cu sânge rece, în minutul 80, un nou contraatac care a închis practic conturile. Trupa lui Balint şi-a pierdut total busola în ultimele minute, deşi Ursu a mai ratat o ocazie mare în prelungiri, la ultima fază, şutând din şase metri în Buzbuchi. Victorie meritată a medieşenilor, a doua la rând după cea obţinută pe terenul campioanei CFR Cluj, iar mâna lui Jorge Costa se vede deja. În schimb, înfrângerea nu îi cade deloc bine UTA-ei, care cade pe locul 7 şi iese din zona de play-off, chiar înaintea seriei infernale ce urmează, cu meciuri la CFR şi FCSB şi apoi acasă, cu Craiova! (foto: prosport.ro)

Formaţii:

UTA: Fl. Iacob – Bustea (87 Tomozei), Erico, Benga, Roumpoulakou – Oroian (46 Ursu), Albu, Roșu, D.Rusu – Morar (87 Buhăcianu), C.Rus (46 Ioniţă). Antrenor: Laszlo Balint

Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, Matias, Trif – Alceus, F.Junior – Horșia (71 Ciocan), Deaconu (71 Chamed), Costea (22 Da Silva, 88 Valente) – D.Cardoso (Baco 88). Antrenor: Jorge Costa

Arbitri: Andrei Moroiță  (Ploiești) – Mircea Grigoriu (București) și Daniel Mitruţi (Craiova). Rezervă: Florin Marcu (Oradea).