GALCA ASTEAPTA DE LA STEAUA O VICTORIE CLARA CU STROMSGODSET

Antrenorul echipei Steaua București, Costel Gâlcă, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că așteaptă un joc bun al ”roș-albaștrilor” și o victorie clară în meciul de miercuri, cu Stroemsgodset IF, din Liga Campionilor la fotbal.

”Am jucat un prim meci cu o echipă bună, chiar foarte bună. Ne-a dominat în prima repriză, am avut un portar într-o zi de excepție și a doua repriză nu am profitat de ocaziile clare pe care le-am avut. În retur aștept mulți mulți spectatori. Aștept de la echipa mea să domine jocul, să câștigăm clar, să mergem și să demonstrăm că suntem Steaua și ce reprezintă Steaua în Europa”, a afirmat Gâlcă.

”Nu am spus că o să fie un meci ușor, dar am încredere totală în jucători că o să fie un meci bun, câștigat de noi, nu în orice mod, însă. Nu există relaxare, jucătorii sunt conștienți de meciul făcut și nu există relaxare. Noi încercăm să jucăm bine, să dominăm și în urma jocului să vină și rezultatul”, a subliniat fostul internațional, care s-a declarat mulțumit până acum de compartimentul ofensiv: ”atacanții au răspuns destul de bine, vom vedea în viitor ce se va întâmpla”.

Gâlcă e de părere că jucătorii săi trebuie să intre în meci încrezători, echipa să aibă posesie și să se impună din primele minute.

”Vorbeam cu Valeriu Argăseală (președintele Consiliului de Administrație, n. red.) și îi spuneam că am avut mai multe emoții la lotul de juniori decât cu ei, văd ce calitate au, sunt profesioniști și nu am emoții la meciuri”, a precizat Gâlcă.

Antrenorul Stelei a remarcat trei jucători de la campioana Norvegiei, Abu, Junior și Fossum.

Constantin Gâlcă a menționat că Ghencea rămâne un stadion de referință pentru steliști: ”Ghencea e casa noastră. Am avut multe succese, dar în ultimul timp e prea mic pentru suporterii Stelei, iar atmosfera pe Arena Națională e propice pentru victorie”.

Tehnicianul a subliniat că ”nu se pune problema să mai plece vreun jucător. Cu siguranță dacă pleacă cineva o să vină unul de același nivel. Pentru asta muncesc, să plece la mai bine, pentru familiile lor”.

Meciul dintre Steaua București și formația norvegiană Stroemsgodset IF Drammen, programat miercuri 23 iulie, de la ora 20,30, pe Arena Națională, în manșa a doua a turului II preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, va fi arbitrat de o brigadă din Israel, cu Eitan Shemeulevitch la centru. Steaua s-a impus cu scorul de 1-0 la Drammen.

Sursă: AGERPRES