„Galben-albastrele” şi-au făcut treaba în „El Clasico”, la redebutul sârbului Bulj

FCC Baschet UAV Arad a câştigat clar astăzi în etapa a 25-a, penultima a Ligii Naţionale, scor 83-50 (25-17, 16-15, 21-16, 21-2), cu rivala clasică, CSM Târgoviște, echipă intrată de ani buni într-un con de umbră din cauza problemelor financiare. „Galben-albastrele” au obținut o victorie până la urmă scontată, în fața unei formaţii ce are în componenţă doar jucătoare autohtone, majoritatea tinere, completate de experimentatele Stoenescu, fostă la Arad şi Irimia. Bogdan Bulj, reinstalat ca antrenor al Aradului la începutul acestei săptămâni, şi-a început primul său meci din noul mandat, al patrulea la număr, cu un succes categoric, venit pe fondul unui joc bun, la care şi-au adus contribuţia 11 jucătoare. Gazdele au condus pe tabelă pe toată durata partidei, ajungând la avansul maxim chiar la final. Totuşi, la pauza mare a fost doar 41-32, târgoviştencele ţinându-se bine timp de 20 de minute. Diferenţa avea însă să crească în ultimele două sferturi, 49-32 în minutul 24 şi 62-48 la ultima pauză. Americanca Sutherland s-a accidentat la spate în minutul 33, ea urmând să facă investigaţii medicale. Arădencele au terminat cu un “run” de 15 puncte și s-au impus în final la un avans confortabil, de 33 de puncte. Andreona Keys a fost coșghetera partidei, cu 25 de puncte şi 12 recuperări, terminând în “double-double”. Tot în “double-double” a încheiat și Laura Vaida, cu 11 puncte și 12 recuperări.

Victorie scontată şi clară: Keys a fost din nou coşgheteră, Hadzovic – sărbătorită de fani!

Pentru FCC Baschet UAV Arad au mai înscris: Vitulova 12 puncte, Ghiță 10, Akathiotou 9, Hadzovic 8, Mîrne Nagy 4, Sutherland 2 și Manea 2. Au mai jucat Fleșer și Rotariu. Irimia a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor, cu 19 puncte. Pentru CSM Târgoviște au mai înscris: Stoenescu 9 puncte, Popescu 9, Ivan 6, Dumitru 3, Dobă 2 și Pricop 2. După încheierea partidei, sărbătoritei zilei, căpitanului Brankica Hadzovic, i s-a cântat „La Mulți Ani”, ea primind tort şi flori de la fani. Pentru FCC Baschet UAV Arad urmează miercuri, 23 martie, ultimul meci din sezonul regulat, deplasarea de la Alexandria, care mai contează doar pentru statistică, atâta timp cât echipa lui Bulj ştie că va termina pe locul 3 înainte de play-off. Meciul este mai important pentru teleormănence, aflate în luptă pentru o poziție cât mai bună.