„Galben-albastrele”, la o victorie de bronz! Primul succes s-a conturat abia în prelungiri

FCC Baschet UAV Arad a avut nevoie de prelungiri, pentru a se impune în primul meci al finalei mici din Liga Naţională, cu Olimpia CSU Brașov. Scorul final a fost 90-80 pentru gazdele din Polivalenta arădeană (22-19, 23-24, 17-18, 16-17, 12-2), la capătul unei partide foarte disputate şi neaşteptat de echilibrate. Vă reamtintim că în sezonul regulat, Aradul s-a impus în ambele jocuri, dar mult mai lejer. Deşi a condus, aseară, în marea majoritate a timpului, trupa lui Bulj nu s-a putut desprinde decisiv, ba chiar a fost şi în dezavantaj în câteva rânduri, chiar şi în ultimul sfert. Americanca Poole a avut şansa de a încheia conturile după 40 de minute, dar n-a reuşit să înscrie la ultima fază şi s-a încheiat 78-78! În prelungiri, arădencele s-au dovedit mai lucide în atac, Brankica Hadzovic făcând diferenţa cu o triplă importantă. Tot sârboaica a fost coșghetera partidei, cu 23 de puncte, contribuind și cu 9 pase decisive și 6 recuperări. Angela Beadle a încheiat în double-double, cu 14 puncte și 17 recuperări.

Sârboaica Hadzovic, decisivă pentru arădence!

Pentru FCC Baschet UAV Arad au mai marcat: Karakasevic 12 puncte, Poole 12, Ardelean 10, Armanu 10, Mîrne Nagy 5, Fodor 2 şi Akathiotou 2. De la oaspete s-au remarcat Ines Corda, cu 21 de puncte, secondată de Biljana Pesovic, 20. Pentru Olimpia CSU Brașov au mai înscris: Dickey 17 puncte, Al Ash Hab 10, Nan 8, Ciciovan 2 și McDonald 2. Meciul doi se joacă astăzi, de la ora 18, tot la Arad, o nouă victorie a „galben-albastrelor” asigurându-le acestora medaliile de bronz. Ar putea fi ultimul meci al sezonului pentru arădence, ţinând cont că finala mică a LNBF se joacă după sistemul „cel mai bun din trei meciuri”. Dacă Braşovul câştigă, meciul trei, cel decisiv, ar urma să aibă loc duminică, sub Tâmpa.