„Galben-albastrele” de la FCC UAV încep, luni, play-off-ul! Adversară accesibilă în sferturi

FCC UAV Arad a încheiat pe locul trei sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet feminin, cu 40 de puncte după 18 victorii și 4 înfrângeri, după rivalele Sepsi SIC şi CSM Satu Mare, 43, respectiv 42 de puncte. Bilanţ relativ bun pentru „galben-albastre”, dar nu şi satisfăcător în perspectiva play-off-ului, pentru că în semifinale, elevele lui Bogdan Bulj nu ar avea avantajul terenului propriu în faţa sătmărencelor de la CSM. Iar obiectivul stagional, de jucare a finalei campionatului, este pus destul de serios în pericol. În primul tur de play-off, sferturi de finală, se joacă în sistemul cel mai bun din trei partide, iar adversara este accesibilă, Sirius Târgu Mureş, locul 6 după sezonul regulat, cu 34 de puncte şi un bilanţ de 12 victorii şi 10 înfrângeri. În cele două meciuri oficiale din acest sezon, Aradul s-a impus destul de clar în faţa mureşencelor (n.n. Sirius părea să fie după primele etape revelaţia campionatului, dar apoi s-a mai stins pe parcurs), 74-54 acasă şi 79-62 în deplasare. Prima confruntare a „sfertului” dintre FCC Baschet UAV Arad și BC Sirius va fi luni, de la ora 18:30, la Sala Sporturilor „Victoria”. Meciul doi va fi pe terenul mureșencelor joi, 31 martie, de la ora 18. Dacă va fi nevoie de meci decisiv, acesta va avea loc la Arad, sâmbătă, în 2 aprilie.

Primul meci cu Sirius – mâine, la Arad. Joi se poate tranşa calificarea în careul de aşi

Aşadar, Hadzovic şi colegele sale pornesc din postură de mari favorite în tentativa de a accede în semifinale. Chiar dacă americanca Sutherland este accidentată la spate şi incertă pentru startul de play-off. În Polivalentă sunt aşteptaţi mâine seară cât mai mulţi suporteri, mai ales că nu mai sunt restricţii COVID, iar sala se poate umple la capacitate maximă. În celelalte trei sferturi de finală se înfruntă Sepsi Sfântu Gheorghe, lider după sezonul regulat şi favorită la titlu şi în acest sezon cu Universitatea Cluj-Napoca, ocupantă a locului 8 (meciurile vor avea loc astăzi, 27 martie, ora 18, în Sepsi Arena şi apoi o zi mai târziu, marţi, 28 martie, ora 17, în sala Colibaşi din Braşov), CSM Satu Mare, locul 2 cu KSE Târgu Secuiesc, locul 7 (se joacă luni, 28 martie, ora 19, la Satu Mare şi joi, 31 martie, în secuime) şi Phoenix Constanţa, locul 4 cu CSM Alexandria, locul 5 (luni, 28 martie, ora 18, pe litoral, joi, 31 martie, la Alexandria şi dacă va fi nevoie, sâmbătă, 2 aprilie, din nou la Constanţa).