„Galben-albastrele” au fost mai bune în duelul cu „U” Cluj, din prima etapă a returului

FCC UAV Arad s-a impus scontat în prima etapă a returului Ligii Naționale de baschet feminin după ce s-a impus cu 65-48 (19-18, 15-13, 16-11, 15-6) acasă cu Universitatea Cluj-Napoca. Acest prim succes al anului le duce pe „galben-albastre” mai aproape de locul 3 în sezonul regulat, acolo unde e și de așteptat să încheie sezonul. Doar vreo 3-400 de spectatori le-au întâmpinat în 2024, în friguroasa Polivalentă arădeană, pe galben-albastre. Miroslav Popov a început partida în formula Murray, Easley, Voica Nagy, Mititelu și Vitulova, în vreme ce Clujul a contat pe Pana, Kelemen, Liubinets, Uiuiu și Pavel, ultimele două ex-arădence. Oaspetele au început mai bine și au condus în primele minute, dar primul sfert s-a încheiat în avantaj minim pentru FCC UAV, 19-18. Echilibrul s-a păstrat și în sfertul doi, astfel că la vestiare s-a mers cu 34-31 pe tabelă. Cu o Vitulova în zi de grație, secondată de americancele Easley și Murray, arădencele s-au desprins treptat dar sigur și au pus o diferență chiar confortabilă până la final. A fost 50-42 la ultima pauză, pentru ca în minutul 37 să se înregistreze cea mai mare diferență, 64-44.

Stranierele Aradului au făcut diferența, Vitulova – coșghetera partidei

Ambii antrenori au trimis în ultimele minute rezervele pe teren, la Arad debutând în Liga Națională, la doar 15 ani, Blanca Valea, mezina lotului arădean. Tereza Vitulova a fost coșghetera partidei cu 30 de puncte și recuperări. Taylor Murray a contribuit cu 10 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și opt intercepții (record stagional). Pentru FCC UAV au mai înscris: Easley 14 puncte (6 recuperări, 8 pase decisive), Voica Nagy 6 puncte, Mititelu 4 și Biszak 1 punct. Au mai jucat: Ghiță, Fleșer, Cucu, Valea și Negru. Elisabeth Pavel a fost principala remarcată de la învinse, terminând în double-double, 19 puncte și 11 recuperări. Pentru Universitatea Cluj au mai înscris: Liubinets 10 puncte, Uiuiu 6, Pana 4, Kelemen 3, Kovacs 2, Bota 2 și Pricop 2 puncte. David, Popovici, Farago și Horvath au mai bifat minute pentru clujence.

Rezultate și clasament: FCC UAV se menține pe podium

În runda a 8-a, prima din retur, CS Rapid București s-a impus cu 77-73 la CSU Olimpia Brașov. CSM CSU Constanța a câștigat greu, cu 79-70 la CSM Târgoviște, iar ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a făcut scorul etapei, 108-52 cu CSM Târgu Mureș. Sepsi SIC este lider, cu 14 puncte, tot atâtea câte are și CSM CSU Constanța, dar coșaveraj mai slab. Derby-ul dintre cele două nu a avut loc înainte de Crăciun, astfel că au un meci mai puțin. FCC UAV Arad este la egalitate de puncte cu cele două, 14, dar un meci mai mult disputat, 6 victorii și 2 înfrângeri. CS Universitatea Cluj-Napoca este pe 4, cu 12 puncte (4/4). CSM Târgoviște și CS Rapid București sunt la egalitate pe 5 și 6, cu 11 puncte (3/5). CSU Olimpia Brașov are 9 puncte (1/7), iar CSM Târgu Mureș 8 puncte (0/8).