„Galben-albastrele” Aradului bifează fără emoții a treia victorie în Liga Națională de baschet

Susținută de cei mai fideli suporteri, FCC Baschet UAV Arad a bifat astăzi a treia victorie din tot atâtea meciuri disputate până acum în Liga Națională. Arădencele au dispus fără mari probleme de Agronomia București, deși primul sfert a fost slab, cu un surprinzător 13-19. Cu ex-arădeanca Șipoș și Panait în zi foarte bună, cele două marcând împreună 45 din cele 54 de puncte ale echipei lor, oaspetele au revenit spectaculos de la 8-0, reușind să întoarcă rezultatul după primele zece minute, când au avut chiar un avans de șase puncte! Încet dar sigur, gazdele au început însă să își impună jocul, iar lucrurile au intrat pe făgașul normal până la pauza mare, când diferența era totuși doar de nouă puncte, 34-25. Cu un run de 11-0, galben-albastrele și-au continuat forcingul și s-au desprins la 20 de puncte diferență după doar trei minute și jumătate din sfertul trei, 45-25, scor la care conturile erau în mare măsură încheiate. Cu gândul și la EuroCup, unde ritmul de joc și intensitatea sunt la un nivel mult superior, Bogdan Bulj a acordat minute și jucătoarelor ceva mai tinere, toate cele 12 fete trecute pe foaia de joc bifând până la final minute. Era 55-40 după 30 de minute, cu un ușor reviriment al bucureștencelor, care însă s-au predat definitiv în ultimul sfert, când s-a consemnat și cea mai mare diferență pe tabela Polivalentei, 73-48 în minutul 38.

Bogdan Bulj a rulat tot lotul, cu gândul și la meciul de joi, din FIBA EuroCup

Poate singurul aspect negativ și nedorit în perspectiva meciului european de săptămâna viitoare a fost accidentarea bulgăroaicei Georgieva, care a călcat greșit și a fost scoasă pe brațe de pe teren. Cu rezervele pe final, formația de pe Mureș nu a putut menține diferența de peste 20 de puncte, astfel că s-a terminat 73-54 (13-19, 21-6, 21-15, 18-14), la capătul unui meci în care FCC UAV nu a forțat prea mult, apăsând pe accelerație atât cât a fost nevoie. Asta pentru că joi, 3 noiembrie, urmează al doilea meci din grupa de FIBA EuroCup, deplasarea din Polonia cu Basket 25 Bydgoszcz, când e nevoie de forțe proaspete. Pentru echipa arădeană au evoluat astăzi: Baptiste 16 puncte, Hadzovic 14 (2×3), cea mai activă jucătoare a Aradului bifând și opt recuperări și nouă pase decisive, Racic 12 (1×3), Akathiotou 8 (1×3), Marjanovic 8, Ciotir 6, Fleșer 5 (1×3), Georgieva 2, Madden 2, Negru, Roșu și Timotity. La Agronomia au punctat: Panait 24, Șipoș 21 de puncte (3×3) și nouă recuperări, Militaru 3, Kovacs 2, Anastasescu 2 și Chițanu 2. Au mai jucat: Priarone, Cristea și Purguly. Etapa viitoare, FCC UAV va evolua tot pe teren propriu, duminică 6 noiembrie, de la ora 18, cu CSM Constanța.