Furtună în deșert, la Cupa Mondială: Argentina lui Messi cade sub asaltul arabilor! Franța a dat recital la debut

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, a învins formaţia Australiei cu scorul de 4-1 (2-1), marţi seara, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, în meciul său de debut Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar. Franţa şi-a respectat blazonul şi a obţinut o victorie clară, chiar dacă a fost condusă aproape douăzeci de minute. Craig Goodwin (9) a deschis scorul pentru Socceroos, după care francezii au înscris de patru ori, prin Adrien Rabiot (27), Olivier Giroud (32, 71) şi Kylian Mbappe (68). În celălalt meci al grupei, Danemarca şi Tunisia au terminat nedecis, 0-0. Partidele din runda a doua vor avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, Tunisia – Australia (Al Janoub Stadium – Al Wakrah, 12:00) şi Franţa – Danemarca (Stadium 974 – Doha, 18:00). În schimb, Arabia Saudită a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei. Saudiții au reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37). Selecţionata ”Albiceleste” a deschis scorul prin Lionel Messi (10 – penalty), dar ”şoimii verzi” au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (48) şi Salem Aldawsari (53), la interval de doar câteva minute.

Două remize albe, în celelalte meciuri ale zilei: Lewandowski a ratat un penalty!

Mexic şi Polonia au terminat la egalitate, 0-0, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar. Mexicanii au dominat jocul, dar polonezii au avut cea mai mare ocazie, însă Robert Lewandowski a fost autorul primului penalty ratat de la CM 2022, în minutul 56. Remiza poate favoriza echipa Argentinei, învinsă neaşteptat de Arabia Saudită. Meciurile din etapa a doua vor avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, Polonia – Arabia Saudită (Education City Stadium – Doha, 15:00) şi Argentina – Mexic (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00). Alte trei favorite ale Cupei Mondiale intră astăzi în competiție, fiind programate patru partide după următorul program: Maroc – Croația (grupa F), ora 12, Germania – Japonia (grupa E), ora 15, Spania – Costa Rica (grupa E), ora 18 și Belgia – Canada (grupa F), ora 21. Toate meciurile sunt transmise în direct pe TVR 1.