„Furia Roja” a dat recital la debutul în Cupa Mondială, iar panzerele germane și-au făcut harakiri!

Selecţionata Spaniei a surclasat echipa Costa Ricăi cu scorul de 7-0 (3-0), miercuri seara, pe Al Thumama Stadium din Doha, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar. Spania, campioana mondială din 2010, a stabilit cel mai mare scor al turneului final din Qatar, după un meci în sens unic, în care au marcat Daniel Olmo (11), Marco Asensio (21), Ferran Torres (31 – penalty, 54), Gavi (74), Carlos Soler (90) şi Alvaro Morata (90+2). În celălalt meci al grupei E, selecţionata Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 2-1 (0-1), pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan. Poate nu la fel de mare surpriză ca victoria Arabiei Saudite în faţa Argentinei (2-1, după 0-1 la pauză), succesul ”samurailor albaştri” era complet neaşteptat după prima repriză, una controlată categoric de Mannschaft. Ilkay Gundogan (33 – penalty) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Hansi Flick, dar niponii au întors rezultatul în ultimul sfert de oră prin reuşitele a două rezerve, Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83). Partidele din runda a doua se vor juca duminică 27 noiembrie, Japonia – Costa Rica (Ahmad Bin Ali Stadium – Ar-Rayyan, 12:00) şi Spania – Germania (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00).

Japonia produce a doua mare surpriză, nemții riscă să fie eliminați în grupe!

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a terminat la egalitate cu echipa Marocului, 0-0, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în Grupa F. Echipa antrenată de Zlatko Dalic a părut că s-a mulţumit cu puţin în acest meci, pe care l-a dominat, dar în care a riscat puţin şi a avut doar câteva ocazii. În celălalt meci din grupa F, Belgia a învins aseară echipa Canadei cu scorul de 1-0 (1-0), pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan. ”Diavolii roşii”, medaliaţi cu bronz în urmă cu patru ani, s-au impus prin golul reuşit de Michy Batshuayi (44), însă victoria lor nu a fost obţinută atât de uşor, nord-americanii ratând un penalty în minutul 11, prin Davies. Următoarea etapă programează, duminică 27 noiembrie, meciurile Belgia – Maroc (Al Thumama Stadium – Doha, 15:00) şi Croaţia – Canada (Khalifa International Stadium – Ar-Rayyan, 18:00). Astăzi se încheie prima etapă din faza grupelor, cu alte patru partide: Elveția – Camerun, ora 12 (grupa G), Uruguay – Coreea de Sud, ora 15 (grupa H), Portugalia – Ghana, ora 18 (grupa H) și Brazilia – Serbia, ora 21 (grupa G).