Furată de arbitru, UTA câştigă dramatic cu Pandurii!

UTA a obţinut o victorie foarte importantă astăzi, în al doilea meci al etapei a 10-a din eşalonul fotbalistic secund. „Roş-albii” s-au impus cu 2-1 pe terenul Pandurilor, la capătul unui meci epuizant şi foarte disputat. Echipa lui Ionuţ Popa a început mai bine meciul, Rus şi Enescu având două şuturi periculoase, ce au ocolit însă poarta gorjenilor. Pandurii a ieşit la rampă după primul sfert de oră, iar la prima fază de poartă, a beneficiat de un penalty ce nu se dădea nici în Liga a VI-a!

Era minutul 25, atunci când Nsiah l-a împins clar în careu pe El Hasni, care în cădere a atins mingea cu mâna, toată lumea aşteptând decizia centralului, pentru fault în atac. Hunedoreanul Haidiner, un „client” constant al UTA-ei, a indicat însă punctul cu var, spre stupefacţia celor de la UTA. În timp ce tunisianul zăcea la pământ, suferind o accidentare gravă la genunchi, penibilul om cu fluierul s-a sfătuit cu tuşierul şi în final a decis să îi acorde şi galben fundaşului echipei arădene. Bodea a făcut dreptate şi a parat penalty-ul executat de Tudoran, Ionuţ Popa fiind nevoit să schimbe tactic, introducându-l pe Cubleşan în locului accidentatului El Hasni.

Vădrariu putea deschide scorul în minutul 32, dar lobul său din 16 metri nu l-a putut învinge pe Cotolan, care s-a repriat rapid. Acelaşi central hunedorean a închis apoi ochii la un fault de al doilea galben al lui Konate, iertat de eliminare. Împinşi de la spate evident de arbitru, Pandurii a presat până la pauză, dar „roş-albii” au stat bine în teren şi după 45 de minute era 0-0.

Tot gazdele au început mai decise partea secundă, iar în minutul 56 au deschis scorul prin Pârvulescu, care a marcat cu latul din 13 metri lateral stânga, la colţul lung. UTA a replicat rapid şi putea egala după o oră de joc, dar Rus, scăpat în careu, a şutat slab pe portar, în loc să centreze pentru Coulibaly, aflat liber în faţa porţii goale. David Popa l-a încercat şi el, cu un şut, pe portarul gazdelor, dar mingea a trecut puţin alături, fază consemnată în minutul 68. Cea mai mare ocazie a arădenilor i-a aparţinut însă lui Copaci – minutul 71, care a ratat incredibil, din 6 metri, singur cu portarul, după o lovitură liberă excelent executată de Vădrariu.

Bodea – eroul din poartă! Oprea, gol de trei puncte

Egalarea a venit previzibil, în minutul 73, portarul Cotolan greşind şi scăpând mingea la o centrare în careu a lui David Popa, eroare speculată de Cubleşan, care a marcat cu capul, din doar trei metri. Bodea a fost excelent astăzi şi şi-a salvat echipa în două faze critice la poarta sa, pentru ca pe o contră, Cotolan să salveze şi el cu piciorul, centrarea-şut a lui Cubleşan.

Pe final s-a jucat pe contre, ambele echipe dorindu-şi victoria, care i-a surâs de data asta Bătrânei Doamne: în minutul 90, Vădrariu a executat lung o lovitură de la 35 de metri, Manea a insistat şi a recentrat din cădere, cu capul, iar Oprea a înscris tot cu capul, din 6 metri! Gorjenii dezamăgitului Marin Condescu nu au mai avut nici timp, nici inspiraţie, iar UTA a ratat şi golul trei la ultima fază din prelungiri, când Cenaj a salvat incredibil, din doi metri, şutul lui Janos. Victorie mare pentru arădeni, cu 2-1, iar seria de trei înfrângeri la rând e întreruptă pe un teren unde se câştigă foarte greu, Pandurii fiind la primul eşec stagional acasă!

Haidiner, interzis la Arad!

Îmbucurătoare e însă şi atitudinea echipei, dar şi evoluţia jucătorilor lui Ionuţ Popa, concentraţi şi focusaţi până în ultima secundă pentru trei puncte care ar putea însemna un nou început în drumul spre vârful clasamentului. Astfel, a fost răzbunat eşecul nemeritat de la Snagov, când UTA pierdea în prelungiri, dintr-un penalty. Nu trebuie să uităm însă de Haidiner, arbitru care ar trebui contestat la comisii şi care în mod normal nu ar mai trebui lăsat să „fluiere” UTA, vreodată, în acest sezon.

Ionuţ Popa a început cu: Bodea – R.Iuga, Manea, El Hasni (33 Cubleşan), Copaci – Coulibaly, Enescu – D.Popa (74 Janos), Matei (62 Oprea), Vădrariu – Rus.