Frontiera Curtici a promovat în Liga a III-a! Judeţul Arad are cinci echipe în eşalonul terţ

Campioana judeţului Arad la fotbal a promovat dramatic, astăzi, în Liga a III-a! Frontiera Curtici pornea favorită la accederea în eşalonul superior după victoria cu 2-1, în deplasare, din prima manşă a barajului de promovare, dar Hermannstadt II se anunţa o adversară dificilă în retur. Şi aşa a şi fost, “grănicerii” reuşind să egaleze în minutul 90 şi să promoveze practic în ultimul minut, după un meci spectaculos, în care echipa a doua a sibienilor a condus cu 3-1. Avrămuţiu a deschis scorul în minutul 16, cu un şut din careu, dar oaspeţii au egalat până la pauză prin reuşita lui Şter, din minutul 39. Aralica a egalat scorul la general din baraj, cu golul din minutul 48, iar de atunci orice gol era extrem de preţios. Hermannstadt l-a reuşit, marcând pentru 1-3 în minutul 80, prin Niţă şi speranţele curticenilor păreau risipite. Echipa lui Radu Anca a crezut, spre meritul ei, până la final în forţele proprii şi a marcat două goluri sinonime cu promovarea!

Avrămuţiu, eroul „grănicerilor”! Gligor a declanşat fiesta, egalând la 3 în minutul 90

Mai întâi, Avrămuţiu a făcut 2-3 în minutul 82, executând perfect o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga, pentru ca în minutul 89 tot el să fie faultat în careu, provocând şi eliminarea lui Hanzu, pentru al doilea galben. Penalty-ul a fost transformat în minutul 90 de ex-utistul Alin Gligor, iar ultimul fluier a declanşat fiesta în tabăra formaţiei de la graniţă. Frontiera a început cu: Mucha – Morar (87 Varga), Calvin, Gligor, Vereș – Gurban, Coșa (87 Hanc) – Huțanu, Avrămuțiu, Buzgău (69 Petcuţ) – Al.Mihai (74 Brânduşe). Aşadar, Curticiul promovează în Liga a III-a şi se alătură celorlaltor patru divizionare terţe din judeţul nostru: Şoimii Lipova, Crişul Chişineu Criş, Progresul Pecica şi Gloria Lunca Teuz Cermei.