Franța și Anglia s-au calificat lejer și se vor înfrunta în sferturile Mondialului din Qatar

Campioana mondială en-titre rămâne să-și apere titlul în Qatar. Meciul din cadrul optimilor de finală cu Polonia nu a avut istoric, starul Kylian Mbappe fiind de neoprit. Starul lui PSG a reușit o „dublă”, dar și o pasă decisivă pentru Olivier Giroud, care a stabilit și un record. Atacantul de 36 de ani al lui AC Milan a deschis scorul în minutul 44 și a devenit cel mai bun marcator all-time al naționalei „Cocoșului Galic”. Scorul final, 3-1, l-a stabilit Lewandowski, după un penalty dictat cu ajutorul VAR, în minutul 90+9. Anglia s-a calificat și ea lejer în sferturi, după ce a învins-o pe Senegal cu 3-0 (2-0) în faza optimilor. Naționala Albionului a punctat prin Henderson, Saka și Kane.

Francezii pornesc favoriți în fața englezilor, în duelul din sferturi

Altfel, Anglia și Franța s-au întâlnit de 31 de ori de-a lungul timpului, iar britanicii sunt în avantaj: au 17 victorii, francezii au doar nouă, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate. În schimb, pentru englezi este îngrijorătoare statistica ce indică faptul că s-au impus o singură dată în fața Franței în ultimii 23 de ani! Timp în care Franța a câștigat de cinci ori! Astăzi avem alte două optimi de finală, în direct la TVR 1: Japonia – Croația, ora 17 și Brazilia – Coreea de Sud, ora 21.