FRANTA – ROMANIA 38-11, IN PRIMUL MECI AL „STEJARILOR” LA CUPA MONDIALA

România a pierdut partida de debut de la Cupa Mondială de rugby din 2015, 11-38 în fața Franței, dar s-a ridicat la înălțimea competiției și a jucat în majoritatea timpului de la egal la egal cu vicecampioana lumii.

Pe stadionul Queen Elizabeth Olympic Park, din Londra, în fața a aproximativ 50.000 de spectatori, România a primit primele 3 puncte de la vicecampioana mondială după 8 minute.

În minutul 18, rugbiştii români au pătruns în terenul de ţintă, dar arbitrajul video nu i-a acordat eseu lui Florin Vlaicu. Oficialii au considerat că românul nu a culcat mingea în zona francezilor. Vlaicu s-a revanşat un minut mai târziu şi a adus primele puncte pentru România la această Cupă Mondială dintr-o lovitură de penalitate din 5 metri.

Tot el a trecut pe lângă şansa de a-i aduce pe „Stejari” în avantaj 6 minute mai târziu, când a ratat a doua lovitură de pedeapsă primită de elevii lui Lynn Howells. Echilibrul primei reprize s-a rupt din minutul 30. Paulică Ion a primit cartonaşul galben, România a evoluat 10 minute în inferioritate numerică, timp în care Franţa a reuşit două eseuri. Scorul pauzei a fost 17-6 pentru vicecampioana mondială, după a doua transformare a lui Vlaicu, dintr-o nouă lovitură de penalitate.

În repriza secundă, Franţa a mai legat două eseuri într-un interval de 3 minute şi a obţinut şi punctul bonus ofensiv. A doua încercare a lui Guitoune a fost una controversată, după ce francezul a jucat balonul de jos din două mișcări pentru a-l culca în terenul țintă. Cu mai puţin de 10 minute rămase, Valentin Ursache a reuşit primul eseu pentru naţionala lui Lynn Howells la turneul final. Vlaicu a ratat transformarea pentru cele două puncte suplimentare.

Partida s-a încheiat cu încă un eseu al francezilor, care s-au impus cu 38-11.

După acest meci, România a rămas fără victorie la Cupa Mondială în fața vreunei echipe din Turneul celor 6 Națiuni.

Andrei și Valentin Ursache sunt primii frați din istoria rugby-ului românesc care sunt prezenți la o Cupă Mondială. De altfel, acesta din urmă a reușit și singurul eseu al „Stejarilor” la meciul cu Franța.

„Stejarii” au aliniat cea mai experimentată echipă a României la Cupa Mondială, cu 647 de selecții în total pentru primul 15.

România joacă a doua partidă a grupei, cu Irlanda, în direct pe Digi Sport 2, duminică, de la 18:45.

Sursă: digisport.ro