Franța a câștigat derby-ul cu rivala istorică și s-a calificat în semifinale, la Cupa Mondială

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în ultimul sfert de finală. Franţa şi-a confirmat statutul şi a câştigat, după un joc mai pragmatic în faţa unei formaţii care a jucat bine, dar nu a reuşit să confirme speranţele puse în această generaţie. Aurelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78) au marcat pentru ”Les Bleus”, ambii din pasele lui Griezmann, în timp ce golul englezilor a fost înscris de Harry Kane (54 – penalty), care a ratat în final un penalty ce putea duce meciul în prelungiri.

Harry Kane a transformat doar unul din penalty-uri

Aceasta a fost a treia întâlnire dintre cele două echipe la Cupa Mondială, englezii câştigându-le pe primele două, cu 2-0 în 1966, când au obţinut singurul lor titlu mondial, şi cu 3-1 în 1982. Harry Kane l-a egalat pe Wayne Rooney, cei doi fiind acum golgheterii all-time ai naţionalei Angliei, cu 53 de goluri. Finalistele ediţiei trecute, din Rusia, s-au calificat în semifinalele Cupei Mondiale 2022. Croaţia va întâlni Argentina pe 13 decembrie, în prima semifinală, iar Franţa va juca împotriva revelaţiei Maroc, pe 14 decembrie, în a doua semifinală.