(FOTO) Festivalul Dansului Călușeresc a adunat sute de participanți la Bocsig

(FOTO) Festivalul Dansului Călușeresc a adunat sute de participanți la Bocsig
De sărbătoarea Rusaliilor am avut mai multe activități culturale în județul nostru, iar cei din conducere nu au lipsit din mijlocul acestor evenimente, este un gest frumos din partea dumnealor. La Bocsig s-au desfășurat două evenimente. Duminică a avut loc Festivalul Dansului Călușeresc, iar luni s-a sărbătorit Ziua Internațională a Copilului.
– Doamna primar, deși discuția pe care aș vrea să o port cu dumneavoastră nu prea este binevenită, că aveți atâta treabă, dar cu această ocazie v-aș întreba, în mare, ce proiecte aveți în curs de implementare?
– Da, vă pot spune în mare. Avem și finanțare aprobată, este vorba de: Creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a clădirilor publice – Căminul Cultural Răpsig, urmează ca, contractul de finanțare să fie semnat. La sala de sport avem în vedere introducerea gazului, suntem într-o colaborare cu Primăriile Beliu, Bârsa și Sebiș, pe proiectul de introducere a gazului în comună, apoi asfaltarea drumului de acces Dealul Viilor și reabilitarea a 5 tronsoane de străzi în localitățile Bocsig, Bocsig Cartier și Răpsig, pe fonduri europene prin intermediul AFIR, modernizarea sistemului integrat de colectare și valorificare a gunoiului de grajd. Am foarte multe realizări și proiecte, dar le discutăm altădată, a precizat doamna primar Teodora Abrudean.
Să revenim, așadar, la evenimentele de la Bocisg, de Rusalii și 1 iunie.
O scenă împodobită cu flori naturale în toate culorile, publicul de la an la an este tot mai numeros, iar doamna primar primește, ca la o nuntă, participanții la acest Festival Călușeresc. Spectatori și localnici doritori să-și facă poză cu doamna primar, care este simpatizată de public, având un vocabular frumos folosit în conversație cu cetățenii. Nu suferă de aroganță, ca alți primari, este o persoană modestă.
Pe scenă au urcat mai multe ansambluri și soliști: Ansamblul Țărinuța din Bocsig, Ansamblul Șiriana din Șiria, Ansamblul Păstrătorii Tradiției din Șicula, însoțit de primarul comunei, Ansamblul Spicul Grâului din Beliu, însoțit de primarul comunei, Ansamblul Junii Cetății din Dezna, Ansamblul Doina Crișului din Ineu, Ansamblul Bujorii din Șofronea, Ansamblul Țara Zarandului din Sebiș și Taraful Țării Zarandului, iar soliștii vocali au fost: Voichița Suba, Alexandru Pop Zărăndan, Ciprian Zopota, Felicia Costa, Ciprian Târșan, Rareș Buț, Antonia Țica, Adelina Grud, Roxana Goia, Adriana Ștefan, Roberta Tomșa, Negru Lorena din Vârfurile.
Prezentarea programului a fost făcută de domnișoara Roberta Tomșa.
Programul a fost acompaniat de Orchestra Frații Șandru.
Prezenți și invitați la acest eveniment frumos au fost: doamna deputat Gianina Pistru, domnul Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, doamna Garofița Popa, consilier județean, primarul Gligor Costuț de la Cărand, primarul Nuțu Valea de la Șicula și primarul comunei Beliu, Horhat Emanuel.
Doamna deputat Pistru și domnul președinte Cionca au fost invitați pe scenă pentru a adresa câteva cuvinte celor prezenți la această activitate culturală.
La început, doamna primar Teodora Abrudean a adresat cuvinte de mulțumire și bun venit la Festivalul Dansului Călușeresc celor prezenți, asigurându-i că are un program care nu-i va plictisi, iar doamna deputat Gianina Pistru a precizat că vine cu drag la Bocsig, că știe ce fel de primar are, totodată spunând: „Să știți că în Camera Deputaților nu m-am dus să dorm, îmi fac treaba așa cum trebuie”.
Domnul președinte Cionca a spus: „Noi știm ce fel de primar avem la Bocsig, harnic și priceput la toate, mai ales că are atâtea proiecte. Venim cu fruntea sus în această primărie administrată și gospodărită de un primar ales de dumneavoastră“.
A doua zi de program a fost dedicată Zilei Internaționale a Copilului. De 1 Iunie s-au pus gratuit la dispoziția copiilor tobogane gonflabile, vată pe băț, popcorn, petrecere cu spumă, cântece și dansuri.
Este un primar model la Bocsig, iar noi îi dorim succes.