FOTBALISTII DE LA SOFRONEA AU PRIMIT VIZITA IEPURASULUI LA PAUZA MECIULUI CU UTA BD

by Cosmin Mihuta

Mare meci mare, vineri după-amiaza, pe stadionul Francisc Neumann, unde Aqua Vest a vizitat marea clonă UTA BD, aflată într-o perioadă dificilă, după ce s-a împiedicat la Pecica, cu liderul Progresul, şansele la promovare fiind diminuate considerabil. Echipa girată moral (şi financiar, din bani publici) de primarul Falcă, a fost la un pas să se împiedice şi acasă, unde echipa a crezut ca e la Băile Felix, numai că, meciul n-a avut nimic în comun cu relaxarea visată de unii de la BD. Aşa că, la pauză, scorul era alb, iar posibilităţile ca clona să câştige, destul de sumbre.

Aflăm însă, că un fapt inedit s-a petrecut la vestiare, în tabăra oaspetilor, fapt care a atârnat greu în economia partidei. Cică, la pauză s-a trezit iepuraşul să vină cu cadouri pentru fotbaliştii de la Aqua Vest. Aşa de multe cadouri şi de frumoase a adus iepuraşul, că fotbaliştii au fost în al nouălea cer şi li s-au muiat picioarele de emoţie în a doua repriză, când n-au mai fost curioşi de cursul jocului. Aşa că cei de la BD, ca o echipă mare, au profitat din plin şi le-au înfipt oaspeților de cinci ori pumnalul în inimă. Un 5-0 categoric, nu şi pentru cei de la Aqua Vest, care au plecat acasă fericiţi. Doar o dată e Paştele în an şi vine iepuraşul cel darnic. Iar anul ăsta chiar că a fost darnic.

P.S.: Se aude prin fotbalul judeţean că mai mulţi fotbalişti de la diverse echipe sunt hotărâţi să fie şi ei cuminţi, cel puţin până la pauză, în meciurile cu BD, că doar, doar o veni şi la ei iepuraşul. Chiar dacă au trecut Paştele.