Fotbalistele de la Piroş Security au pierdut încă două puncte importante

După înfrângerea la scor de la Prundu Bârgăului, „leoaicele” arădene aveau ocazia reabilitării în intermediara de astăzi din Liga 1 – etapa a 5-a, de pe teren propriu. În Sânnicolau Mic a sosit Universitatea Galaţi, echipă care defila în toamna anului trecut la Arad, câştigând cu 8-0. Lucrurile s-au mai schimbat însă de atunci, moldovencele au mai slăbit la nivel de lot, în vreme ce Piroş Security s-a întărit destul de mult, astfel că fetele lui Florin  Bugar porneau chiar favorite în disputa de pe „Banatul”. Oaspetele au făcut însă un meci bun şi au deschis scorul prin Arnăutu, în minutul 6. Arădencele au presat apoi, având destule ocazii, dar egalarea a survenit târziu, abia în minutul 64, când Anca şi-a introdus mingea în propria poartă, după o centrare a nou intratei Neacşu, recenta achiziţie a celor de la Piroş. Finalul avea să fie dramatic, iar ocaziile ratate de gazde s-au răzbunat în minutul 86, când Topal a marcat la o greşeală a portăriţei Maha.

Egal pe „Banatul”, cu două goluri pe final de meci

Moldovencele păreau să scape în câştigătoare, dar la doar un minut distanţă s-au văzut egalate, Olariu marcând din careu după o centrare a aceleaşi active Neacşu. S-a terminat 2-2 şi Piroş mai iroseşte două puncte. Urmează deplasarea de la Alexandria, unde cuvântul de ordine este victoria, după care derby-ul vestului, cu Becicherecu Mic. Florin Bugar a început partida de astăzi în formula: Maha – Olariu, Ancăș, Marcea, Suveț – Sârbovan (46 Neacșu), Bozian, Răduc, Drăgan – Parlak, Sucilă. Piroş face şapte puncte după cinci etape, bilanţ cu care se menţine la mijlocul clasamentului, pe locul şase.