Fotbal sărac în UTA – Farul, Rednic și Hagi s-au anulat reciproc

UTA și Farul Constanța au remizat, scor 0-0, în meciul disputat astăzi pe Stadionul Municipal din Sibiu în cadrul etapei a 20-a din Superligă. Partida a fost echilibrată dar anostă, cu puține faze de poartă. Practic, unicul șut pe poartă al meciului i-a aparținut kenyanului Omondi,  execuție salvată de portarul Aioani. Prima repriză a fost cenușie, cele două echipe anulându-se reciproc. Arădenii au avut două ocazii, ambele irosite de Omondi. De cealaltă parte, Farul a avut un plus la posesie, a dominat, dar nu a cadrat șuturile. În minutul 41, Rivaldinho a marcat, însă golul a fost anulat pentru offside, la aceeași fază oaspeții solicitând un penalty pentru o intrare a lui Benga asupra lui Munteanu.

Nimic la nimic, o remiză ce nu mulțumește…

Decizia arbitrului Călin a rămas neschimbată după verificarea din camera VAR. Prima ocazie a părții secunde i-a aparținut lui Budescu, în minutul 58, a cărui șut a fost deviat în corner. Faza a fost verificată pentru un eventual henț, dar trupa lui Hagi nu s-a ales cu penalty-ul sperat. În continuare s-a jucat slab, cu multe greșeli la construcție, iar rezultatul final, 0-0, a fost unul echitabil. O remiză ce nu mulțumește însă pe nimeni: Farul tremură pentru playoff, iar UTA rămâne în zona de subsol. În următoarea rundă, ultima din acest an, UTA va juca pe Cluj Arena împotriva Universității Craiova, miercuri, de la ora 17:30.

UTA: Fl. Iacob – Stolnik, Conte, Benga – Căpușă, Cr. Mihai, Carp (Marku 72), Abeid – Fabry (R. Pop 90+1), Omondi (Cooper 72), Micovschi (Stahl 90+1). Antrenor: Mircea Rednic

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Boli, Dussaut – Vînă, Artean, Grameni – Budescu (Grigoryan 68), Rivaldinho (Mazilu 68), L. Munteanu (Queiros 68).  Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Adrian Popescu (Craiova), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).

Camera VAR: Cristina Trandafir, Valentin Avram (ambii din București)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia).