FOTBAL – EUROPA LEAGUE: PETROLUL PLOIESTI – FLAMURTARI VLORA 2-0

Petrolul Ploiești a învins echipa albaneză Flamurtari Vlora cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, în prima manșă a turului II al Europa League la fotbal.

Ploieștenii au luat o opțiune pentru calificare grație golurilor marcate de Gevaro Nepomuceno (77) și Toto Tamuz (84).

Petrolul a dominat jocul, dar a construit greoi, previzibil și ocaziile de gol au fost destul de rare, în fața unei echipe bine organizate și care și-a încercat, nu o dată, șansa pe contraatac.

Prima șansă a formației antrenate de Răzvan Lucescu a venit în minutul 17, când Marinescu a expediat un șut din afara careului, prins în doi timpi de Lika, în fața lui Tamuz. Atacantul nigeriano-israelian i-a stricat o minge foarte bune lui Alcenat (30), iar până la pauză Albin a trimis pe lângă țintă din două lovituri libere (37, 45).

După pauză, Filipe Teixeira a pătruns periculos (53), iar Arberi a fost aproape de autogol. Tamuz a reluat pe lângă poartă cu capul (56) o centrare în careu, după care tot el a centrat foarte bine în fața porții (64), dar Nepomuceno nu a ajuns la minge.

La poarta cealaltă, Pecanha a intervenit salvator în fața lui Muzaka (68).

Petrolul a reușit să deschidă scorul în min. 77, când Filipe Teixeira l-a angajat excelent în careu pe olandezul Gevaro Nepomuceno, acesta a preluat și a trimis sub transversala porții lui Ilion Lika: 1-0.

Petroliștii și-au mărit avantajul în minutul 84, prin Toto Tamuz, care a reluat cu capul centrarea din corner a lui De Lucas: 2-0.

Petrolul s-a impus meritat și are prima șansă la calificarea în turul III preliminar, manșa secundă fiind programată pe 24 iulie.

Petrolul Ploiești — KS Flamurtari Vlora 2-0 (0-0)

Au marcat: Gevaro Nepomuceno (77), Toto Tamuz (84).

Ploiești, stadion ”Ilie Oană”: 11.000 spectatori

Europa League — turul II preliminar (manșa I)

Au evoluat echipele:

Petrolul: 1. Peterson Pecanha — 2. Jean Sony Alcénat, 15. Ovidiu Hoban, 3. Geraldo Alves, 39. Jean-Alain Fanchone — 30. Laurențiu Marinescu (9. Patrick Nkoyi, 72), 91. Pablo De Lucas — 11. Juan Albín (7. Gevaro Nepomuceno, 46), 10. Adrian Mutu (căpitan), 80. Filipe Teixeira — 99. Toto Tamuz (93. Vlad Morar, 85). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Rezerve neutilizate: 33. Mirel Bolboașă — 6. Dean Beța, 35. Gerson, 20. Njongo Priso.

Flamurtari: 89. Ilion Lika — 13. Polizoi Arberi, 20. Taulant Kuqi, 11. Franc Veliu (căpitan), 7. Gledi Mici — 14. Gjergj Muzaka, 17. Bruno Telushi, 10. Nijas Lena, 27. Gilman Lika (77. Agim Meto, 76) — 21. Arbar Abilaliaj (23. Ardit Shehaj, 67), 19. Hair Zeqiri (30. Julian Gerxho, 90+3). Antrenor: Ernest Gjoka.

Rezerve neutilizate: 1. Klodian Xhelilaj — 4. Hektor Idrizaj, 5. Douglas, 28. Artan Sakaj.

Arbitru: Ken Henry Johnsen; arbitri asistenți: Frank Andas, Sven Erik Midthjell; arbitru de rezervă: Ola Hobber Nilsen (toți din Norvegia)

Delegat UEFA: Yoav Strauss (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Michael Thomas Ross (Irlanda de Nord)

Cartonașe galbene: Marinescu (39), Zeqiri (44), Geraldo (73), Muzaka (74), De Lucas (89).

Sursă: AGERPRES