Fotbal cu pipeta, dar trei puncte mari: UTA obține prima victorie a sezonului!

Scopul scuză mijloacele, cam asta a fost deviza Bătrânei Doamne în meciul de astăzi cu nou promovata Politehnica Iași, care trebuia câștigat neapărat. A rezultat un fotbal sărac, la capătul unui meci în care UTA a marcat repede, apoi nu a mai legat nimic și s-a mulțumit să se apere. A scăpat ieftin, dar asta doar pentru că Poli Iași a fost o umbră a formației ce câștiga etapa trecută, în fieful campioanei Farul. Unicul gol al partidei de pe Arena Francisc Neuman, la care au asistat aproximativ 8000 de spectatori, a fost opera celor mai buni doi utiști, în minutul 9: nou venitul Rodrigues a făcut o cursă frumoasă pe banda dreaptă și a centrat în careu, balonul a ajuns apoi la Fabry, care a șutat de la 15 metri și era 1-0 pentru arădeni. A urmat apoi o plictiseală de nedescris, ieșenii s-au mulțumit cu posesia, plimbând balonul de-a latul terenului. UTA putea primi, totuși, penalty în minutul 45, când Șerban i-a pus mâna în gât lui Fabry, dar centralul și Istvan Kovacs, din camera VAR, nu au dat nimic.În prelungirile primei reprize, mingicarul Luis Phelipe, ce a jucat azi mai mult la mișto, a avut șansa egalării, dar a șutat incredibil alături, din poziție de singur cu Iacob, după o acțiune în viteză ce a destabilizat total apărarea arădeană!

UTA a stat bine doar în apărare, în fața unei adversare ce nu s-a omorât cu firea

Partea secundă a fost la fel de anostă, cu multe momente moarte și întreruperi și cu o UTA incapabilă să atace. Nici schimbările lui Rednic nu au dat roade, Mustacă fiind chiar înlocuit după ce intrase pe teren. Nici Iașiul nu a fost prea interesată să atace poarta, astfel că ocaziile au fost puține. Mai întâi, Iacob a parat greu șutul lui Alin Roman, apoi a fost golul anulat pentru ofsaid al lui Samayoa. Leidsman a irosit pe final un contraatac, în prelungiri Samayoa primind al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Nu s-a mai întâmplat nimic până la ultimul fluier și UTA și-a trecut în cont prima victorie a sezonului, scor 1-0. Jucătorii lui Rednic respiră, dar după un joc slab, doar apărarea făcându-și astăzi treaba, în frunte cu Iacob și cu Benga turn de control, plus activii Fabry și Diogo Rodrigues, titular la debutul în tricoul UTA-ei. Meciul cu Farul (etapa a 5-a) a fost amânat, astfel că roș-albii au o pauză de două săptămâni în SuperLiga, până la deplasarea de la CSU Craiova, din runda a șasea.

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Benga, Markov (Stahl), Abeid – R. Pop (Mustacă, C. Mihai), Marku, Carp (Freitas), Dumitrașcu – Fabry – Cooper (Leidsman).

Poli Iași: Ailenei – Martac, Samayoa, Katanec, Șerban – Jatoba (Ciobanu), Bordeianu, A. Roman (Mogoș) – Gheorghiță (Itu), Vojtus (Hlistei)L. Felipe.

Au arbitrat: Fl. Andrei (Tg. Mureș) – la centru, Al. Cerei (Cluj) și M. Necula (București) – asistenți.