FOTBAL – CM 2014: VICTORIE DE PALMARES PENTRU BOSNIA, 3-1 CU IRAN

Echipa Bosniei a obținut o victorie de palmares, 3-1 (1-0) cu Iran, miercuri, pe ”Arena Fonte Nova” din Salvador, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Bosniacii au obținut prima lor victorie la Cupa Mondială prin golurile marcate de Edin Dzeko (23), Miralem Pjanic (59) și Avdija Vrsajevic (83), în timp ce golul Iranului a fost semnat de Reza Ghoochannejhad (82).

Bosnia, deși era echipa fără șanse de a merge mai departe, a fost cea care a avut inițiativa în partida cu Iranul și Dzeko a ratat prima ocazie în minutul 4, când șutul său a fost deviat în corner. Portarul A. Haghighi a fost la post și la lovitura de cap a atacantului bosniac (9).

Echipa lui Susic a reușit să deschidă scorul în minutul 23, prin Dzeko, autorul unui șut de la circa 25 de metri, plasat la colț: 1-0.

Iranul, obligată să câștige pentru a avea șanse de calificare în optimi, a avut o singură ocazie, e drept mare, în prima repriză, o minge trimisă în bară de Masoud Shojaei (24), prea puțin pentru a emite pretenții.

Bosnia a marcat în repriza a doua din nou, prin Miralem Pjanic (59), din poziție suspectă de ofsaid, și a spulberat orice șansă a iranienilor de a ajunge în optimile de finală: 2-0.

Iranienii s-au dovedit a fi neputincioși, nereușind să creeze real pericol poarta lui Begovic. Bosniacii s-au menținut la cârma jocului, fără a forța prea mult, având asigurată victoria, prima pentru ea la Mondiale.

Iranul a marcat în cele din urmă în minutul 82, prin Reza Ghoochannejhad (82), dar bosniacii au replicat imediat, pe contră, prin fundașul Avdija Vrsajevic (83): 3-1.

Echipa lui Carlos Queiroz, care înainte de meci spera la calificarea în optimile de finală, a terminat pe ultimul loc, după cel mai slab joc al său în Brazilia. Bosnia rămâne cu regretul că i-a lipsit puțin să treacă de grupe, pierzând un meci pe care nu avea voie să-l piardă, cel cu Nigeria.

Bosnia — Iran 3-1 (1-0)
Au marcat: Edin Dzeko (23), Miralem Pjanic (59), Avdija Vrsajevic (83), respectiv Reza Ghoochannejhad (82).
Salvador, ”Arena Fonte Nova”
Cupa Mondială 2014 — Grupa F

Au evoluat echipele:
Bosnia: 1. Asmir Begovic — 2. Avdija Vrsajevic, 15. Toni Sunjic, 4. Emir Spahic (căpitan), 5. Sead Kolasinac — 21. Anel Hadzic (6. Ognjen Vranjes, 61), 8. Miralem Pjanic, 7. Muhamed Besic, 14. Tino Sven Susic (23. Sejad Salihovic, 79) — 11. Edin Dzeko (19. Edin Visca, 84), 9. Vedad Ibisevic. Selecționer: Safet Susic.
Rezerve neutilizate: 12. Jasmin Fejzic, 22. Asmir Avdukic — 3. Ermin Bicakcic, 10. Zvjezdan Misimovic, 13. Mensur Mujdza, 16. Senad Lulic, 17. Senijad Ibricic, 18. Haris Medunjanin, 20. Izet Hajrovic.
Iran: 12. Alireza Haghighi — 4. Jalal Hosseini, 5. Amir Sadeghi, 15. Pejman Montazeri, 23. Mehrdad Pooladi — 14. Andranik Teymourian, 6. Javad Nekounam (căpitan) — 21. Ashkan Dejagah (10. Karim Ansarifard, 68), 7. Masoud Shojaei (2. Khosro Heydari, 46), 3. Ehsan Haji Safi (9. Ali Reza Jahan Bakhsh, 63) — 16. Reza Ghoochannejhad. Selecționer: Carlos Queiroz.
Rezerve neutilizate: 1. Rahman Ahmadi, 22. Daniel Davari — 8. Reza Haghighi, 11. Ghasem Haddadifa, 13. Hossein Mahini, 17. Ahmad Alenemeh, 18. Bakhtiyar Rahmani, 19. Hashem Beikzadeh, 20. Steven Beitashour.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; Roberto Alonso Fernandez, Juan Yuste (toți din Spania); arbitru de rezervă: Enrique Osses (Chile)
Cartonașe galbene: Besic (77), Karim Ansarifard (88).

Sursă: AGERPRES