FOTBAL – CM 2014: SUA – PORTUGALIA 2-2

Echipele Statelor Unite și Portugaliei au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), duminică, pe ”Arena Amazonia” din Manaus, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Portugalia a deschis scorul prin Nani (5), dar americanii au întors scorul după golurile marcate de Jermaine Jones (64) și Clint Dempsey (81), iar lusitanii s-au salvat de la eliminare la ultima fază de joc, prin Silvestre Varela (90+5).

O eroare a fundașului Geoff Cameron a dus la deschiderea scorul de către portughezi după doar cinci minute: Nani a rămas singur cu Howard și l-a executat pe acesta, 0-1.

Americanii au atacat în valuri, în timp ce Portugalia a preferat o posesie prelungită și contre, blocate destul de rapid de energetica formație americană. Dempsey a fost cel mai periculos om al echipei antrenate de Jurgen Klinsmann, cu trei șuturi bune la poarta apărată de Beto în prima repriză (13, 17, 18), iar în minutul 27 a fost blocat de Ricardo Costa în careu. Bradley a expediat și el două șuturi bune, dar în afara țintei (24, 28), iar Fabian Johnson (32) și Jones (35) și-au încercat și ei șansa.

Finalul primei reprize a aparținut lusitanilor, Seleccao având șansa de a se desprinde pe tabela de marcaj. Ronaldo, care în rest nu s-a remarcat prea mult, a tras puternic de la circa 30 de metri, în brațele lui Howard (36), dar tot Nani, autorul golului, a fost mai periculos. Portarul lui Everton a respins șutul extremei portugheze în minutul 42, pentru ca în minutul 45 Nani să tragă în bară, mingea a fost reluată spre poartă de Eder, dar Howard a avut un reflex de zile mari și a deturnat balonul în corner.

Repriza secundă a început cu o mare situație pentru Portugalia, dar Eder a trimis peste poartă (48), americanii replicând imediat printr-un șut al lui Johnson, deviat de Miguel Veloso, însă Beto, fostul goalkeeper al lui CFR Cluj, a acordat corner (49).

Bradley a ratat cea mai mare ocazie de egalare a americanilor, în minutul 55, când șutul său din 10 metri a fost respins de pe linia porții de către Ricardo Costa. În cele din urmă eforturile americanilor a fost răsplătite în minutul 64, când Jermaine Jones a recuperat o minge respinsă de defensiva lusitană și a tras cu efect, la colțul lung, de la peste 25 de metri, Beto fiind fără reacție: 1-1. Golul lui Jones a fost cel cu numărul 2.300 din istoria Cupei Mondiale.

Portugalia a ieșit la atac imediat, iar Howard a salvat din nou situația, blocând șutul lui Raul Meireles (66). Lusitanii au pedalat în gol minute bune, fără a reuși să își creeze ocazii, până la șutul lui Nani în minutul 80, al cărui șut a trecut peste poarta lui Howard.

Echipa lui Klinsmann a dat lovitura în min. 81, când Dempsey a trimis în plasă mingea centrată de Zusi: 2-1. Portugalia a smuls egalul în ultimele secunde ale prelungirilor, prin Varela (90+5), din centrarea lui Ronaldo, cel mai bun lucru făcut în acest meci de ”Balonul de Aur”: 2-2.

Portugalia mai păstrează șanse mici de calificare, după acest meci spectaculos, dar americanii sunt foarte aproape de optimile de finală, de care i-au despărțit doar câteva secunde.

Ghinioanele portughezilor la CM 2014 au continuat și în acest meci, pierzându-l pe atacantul Helder Postiga, ieșit accidentat după doar un sfert de oră. În meciul de debut, cu Germania, lusitanii îi pierduseră din cauza accidentărilor pe Fabio Coentrao și pe Hugo Almeida.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 26 iunie, SUA — Germania, la Recife, și Portugalia — Ghana, la Brasilia (ambele de la ora 19,00).

SUA — Portugalia 2-2 (0-1)
Au marcat: Jermaine Jones (64), Clint Dempsey (81), respectiv Nani (5), Silvestre Varela (90+5).
Manaus, ”Arena Amazonia”: 40.123 spectatori
Cupa Mondială 2014 — Grupa G

Au evoluat echipele:
SUA: 1. Tim Howard — 23. Fabian Johnson, 20. Geoff Cameron, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley — 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones — 11. Alejandro Bedoya (2. DeAndre Yedlin, 72), 4. Michael Bradley, 19. Graham Zusi (3. Omar Gonzalez, 90+1) — 8. Clint Dempsey (căpitan; 18. Chris Wondolowski, 87). Selecționer: Juergen Klinsmann.
Rezerve neutilizate: 12. Brad Guzan, 22. Nick Rimando — 6. John Brooks, 9. Aron Johansson, 10. Mix Diskerud, 14. Brad Davis, 16. Julian Green, 17. Jozy Altidore, 21. Timmy Chandler.

Portugalia: 22. Beto — 21. Joao Pereira, 13. Ricardo Costa, 2. Bruno Alves, 19. Andre Almeida (6. William Carvalho, 46) — 8. Joao Moutinho, 4. Miguel Veloso, 16. Raul Meireles (18. Silvestre Varela, 69) — 17. Nani, 23. Helder Postiga (11. Eder, 16), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Paulo Bento.
Rezerve neutilizate: 1. Eduardo, 12. Rui Patricio — 9. Hugo Almeida, 10. Vierinha, 14. Luis Neto, 15. Rafa Silva, 20. Ruben Amorim.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenți: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toți din Argentina); arbitru de rezervă: Walter Lopez (Guatemala)
Cartonaș galben: Jones (75).

Sursă: AGERPRES