FOTBAL – CM 2014: SPANIA ISI IA ADIO CU UN 3-0 IN FATA AUSTRALIEI

Echipa Spaniei și-a spălat onoarea și a încheiat participarea sa la Cupa Mondială de fotbal din Brazilia cu o victorie la scor de forfait, 3-0 cu Australia, luni, pe ”Arena da Baixada” din Curitiba, în Grupa B.

David Villa (36), Fernando Torres (69) și Juan Mata (82) au marcat golurile campioanei mondiale și europene, într-un meci care nu a avut ca miză decțt orgoliul celor două echipe, ambele eliminate din competiție.

Australienii au început meciul cu mai mult curaj și au dominat primul sfert de oră al confruntării. Spania, campioană mondială en titre chiar dacă este deja eliminată de la Mondialul brazilian, a revenit în meci treptat și și-a creat prima ocazie în minutul 17, când șutul lui Cazorlaa fost blocat în marginea careului. Portarul Ryan a respins apoi șutul lui Jordi Alba (23), iar Villa a centrat periculos în fața porții echipei australiene, însă niciun coechipier nu a venit la finalizare (34).

Spania a deschis scorul în minutul 36, când David Villa a reluat spectaculos cu călcâiul centrarea venită de pe partea dreaptă de la Juanfran: 0-1.

Ibericii și-au mai creat câteva situații notabile în prima repriză, dar șutul lui Koke (42) a fost deviat în corner, iar Wilkinson (45) a respins salvator din fața porții.

Prima ocazie a părții secunde a fost irosită de McKay (59), care a tras peste poartă din marginea careului. Spania și-a majorat avantajul în minutul 69, când Iniesta l-a găsit excelent la limita ofsaidului pe Torres, iar atacantul lui Chelsea a înscris simplu pe lângă Ryan: 0-2.

Spania a marcat și al treilea gol, semnat de Juan Mata, printre picioarele portarului Ryan: 0-3 (82).

Campioana mondială a mai ratat o mare situație în final, dar Davidson a respins șutul lui Mata (90+1)

Ibericii au lăsat o impresie bună la despărțirea de competiție, după ce au produs una dintre cele mai mari surprize ale Cupei Mondiale, prin eșecurile suferite cu Olanda (1-5) și Chile (0-2).

Australia — Spania 0-3 (0-1)
Au marcat: David Villa (36), Fernando Torres (69), Juan Mata (82).
Curitiba, ”Arena da Baixada”
Cupa Mondială 2014 — Grupa B

Au evoluat echipele:

Australia: 1. Mat Ryan — 19. Ryan McGowan, 6. Matthew Spiranovic, 22. Alex Wilkinson, 3. Jason Davidson — 17. Matt McKay, 15. Mile
Jedinak (căpitan), 13. Oliver Bozanic (23. Mark Bresciano, 72) — 7. Mathew Leckie, 9. Adam Taggart (10. Ben Halloran, 46), 11. Tommy Oar (14. James Troisi, 61). Selecționer: Ange Postecoglou.
Rezerve neutilizate: 12. Mitchell Langerak, 18. Eugene Galekovic — 2. Ivan Franjic, 5. Mark Milligan, 8. Bailey Wright, 16. James Holland, 20. Dario Vidosic, 21. Massimo Luongo.

Spania: 23. Pepe Reina — 5. Juanfran, 2. Raul Albiol, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba — 14. Xabi Alonso (21. David Silva, 83), 17. Koke — 20. Santi Cazorla (10. Cesc Fabregas, 68), 6. Andres Iniesta, 7. David Villa (13. Juan Mata, 57) — 9. Fernando Torres. Selecționer: Vicente Del Bosque.
Rezerve neutilizate: 1. Iker Casillas, 12. David De Gea — 3. Gerard Pique, 4. Javi Martinez, 8. Xavi, 11. Pedro, 16. Sergio Busquets, 19. Diego Costa, 22. Cesar Azpilicueta.
Arbitru: Nawaf Shukralla; arbitri asistenți: Yaser Tulefat, Ebrahim Saleh (toți din Bahrain); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti)
Cartonașe galbene: Ramos (62), Spiranovic (88), Jedinak (90+1).

Sursă: AGERPRES