FOTBAL – CM 2014: KLOSE A EGALAT RECORDUL DE GOLURI LA CUPA MONDIALA

Miroslav Klose l-a egalat pe brazilianul Ronaldo și sunt împreună golgheterii all-time ai Cupei Mondiale de fotbal, cu 15 goluri, după ce atacantul german a marcat un gol în remiza obținută de Germania în fața Ghanei, 2-2, sâmbătă, la Fortaleza, în Grupa G a turneului final din Brazilia.

Klose se află a patra Cupă Mondială, în timp ce Ronaldo a reușite cele 15 goluri în doar trei ediții ale competiției (1998, 2002, 2006), iar în 1994 a fost în locul Selecao, dar fără a juca vreun minut.

Ambii jucători au marcat golul cu numărul 15 împotriva Ghanei, la turneul găzduit de țara rivalului: Ronaldo în 2006, la ediția din Germania, iar Klose la Fortaleza, în patria lui Ronaldo.

Atacantul de 36 de ani al lui Lazio, care a devenit și cel mai vârstnic marcator din istoria Cupei Mondiale, intrase în joc de doar două minute când a marcat golul de 2-2, în minutul 71 al partidei cu Ghana, în urma unui corner.

Klose a înscris cinci goluri, toate cu capul, la CM 2002, din Coreea de Sud și Japonia, unde Germania a pierdut finala în fața Braziliei, în 2006 a fost golgheterul turneului din Germania, cu 5 goluri, Nationalmannschaft terminând pe locul trei, pentru ca în 2010, în Africa de Sud, a mai adăugat patru goluri și l-a egalat pe compatriotul său Gerd Mueller, cu 14 reușite, Germania încheind din nou pe ultima treaptă a podiumului.

Klose și Ronaldo îi devansează în ierarhia all-time pe Gerd Mueller (14 goluri), pe francezul Just Fontaine (13 goluri, toate la CM 1958) și pe brazilianul Pele (12 goluri).

Miro Klose este și golgheterul all-time al naționalei germane, cu 70 de goluri în 133 de jocuri.

Sursă: AGERPRES