FOTBAL – CM 2014: GERMANIA – SUA 1-0 SI AMBELE ECHIPE MERG IN OPTIMI

Echipa Germaniei a învins formația SUA cu scorul de 1-0 (0-0), joi, pe ”Arena Pernambuco” din Recife, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie) și ambele echipe s-au calificat în optimile de finală.

Germania s-a impus prin golul marcat de Thomas Mueller (55) și va juca în optimi cu echipa clasată pe locul secund în Grupa H, Algeria sau Rusia. Echipa SUA va întâlni câștigătoarea Grupei H, Belgia.

Germania a început foarte sus meciul și în primele zece minute a stat în terenul americanilor, având chiar o situație bună pentru Thomas Mueller, dar atacantul a ratat o reluare acrobatică din careu (2).

Echipa americană, antrenată de Juergen Klinsmann, fostul selecționer al Germaniei, a echilibrat disputa și chiar a avut o ocazie în minutul 22, dar șutul lui Zusi s-a dus peste transversală.

Prima repriză a fost săracă în ocazii clare de gol, având în vedere că rezultatul califica ambele echipe în optimi. Nationalmannschaft și-a creat totuși o situație notabilă, prin Mesut Ozil (34), dar șutul său a fost respins de Howard.

Germania a început bine partea secundă și a reușit să deschidă scorul, în min. 55, când Howard a respins mingea trimisă de Hoewedes, iar Mueller a tras fără speranțe din marginea careului: 0-1. Thomas Mueller, golgheterul Cupei Mondiale 2010, a ajuns la patru goluri marcate în Brazilia, la fel ca Messi și Neymar.

Jocul s-a desfășurat mai mult între cele două careuri, dar niciuna dintre echipe nu a riscat prea mult, chiar dacă nu s-au menajat.

Americanii au avut o fază spectaculoasă în prelungiri, când Bedoya (90+3) a fost blocat în careu.

SUA — Germania 0-1 (0-0)
Au marcat: Thomas Muller (55).
Recife, ”Arena Pernambuco”
Cupa Mondială 2014 — Grupa G

Au evoluat echipele:
SUA: 1. Tim Howard — 23. Fabian Johnson, 3. Omar Gonzalez, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley — 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones — 19. Graham Zusi (2. DeAndre Yedlin, 84), 4. Michael Bradley, 14. Brad Davis (11. Alejandro Bedoya, 59) — 8. Clint Dempsey (căpitan). Selecționer: Juergen Klinsmann.
Rezerve neutilizate: 12. Brad Guzan, 22. Nick Rimando — 6. John Brooks, 9. Aron Johannsson, 10. Mix Diskerud, 16. Julian Green, 18. Chris Wondolowski, 20. Geoff Cameron, 21. Timmy Chandler.
Germania: 1. Manuel Neuer — 20. Jerome Boateng, 17. Per Mertesacker, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes — 16. Philip Lahm (căpitan) — 8. Mesut Ozil (9. Andre Schuerrle, 89), 7. Bastian Schweinsteiger (19. Mario Goetze, 76), 18. Toni Kroos, 10. Lukas Podolski (11. Miroslav Klose, 46) — 13. Thomas Mueller. Selecționer: Joachim Loew.
Rezerve neutilizate: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 6. Sami Khedira, 14. Julian Draxler, 15. Erik Durm, 21. Shkodran Mustafi, 23. Christoph Kramer.

Arbitru: Ravșan Irmatov; arbitri asistenți: Abduxamidullo Rasulov (Uzbekistan), Bahadîr Kocikarov (Kirghizstan); arbitru de rezervă: Neant Alioum (Camerun)
Cartonașe galbene: Hoewedes (11), Omar Gonzalez (37), Beckermann (62).

Sursă: AGERPRES