FOTBAL – CM 2014: GERMANIA, PRIMA SEMIFINALISTA, DUPA 1-0 CU FRANTA

Echipa Germaniei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), vineri, după ce a învins Franța cu scorul de 1-0 (1-0), pe stadionul ”Maracana” din Rio de Janeiro, în primul sfert de finală.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Mats Hummels (13), cu capul, în urma unei faze fixe. Tripla campioană mondială va juca a patra semifinală consecutivă de Cupă Mondială, iar în 2002 a disputat chiar finala, pierdută în fața Braziliei.

În penultimul act la CM 2014, Germania va înfrunta câștigătoarea meciului dintre Brazilia și Columbia.

Germania a început cu un joc de posesie, dar francezii au avut prima ocazie, prin Benzema, care a reluat imprecis centrarea lui Valbuena (7). Prima oportunitate a Germaniei a adus și deschiderea scorului, în min. 13, când Mats Hummels a reluat cu capul sub transversală mingea centrată de Toni Kroos din lovitură liberă: 0-1.

Nationalmannschaft a avut în continuare mingea și controlul jocului, a construit cu răbdare, dar nu a reușit să își mai creeze ocazii. Franța a adus greu mingea în fața porții lui Neuer, o ocazie clară apărând abia în minutul 34, când Neuer a respins șutul lui Valbuena, dar Benzema nu a reușit să împingă balonul în plasă.

”Les Bleus” au mai avut o șansă bună pe finalul primei reprize, prin Benzema (44), care a încercat un șut prin surprindere, dar Neuer a fost la post și a reținut.

Francezii au părut mai deciși după ieșirea de la cabine, au fost mai ofensivi, în măsura în care compacta echipă germană a permis, dar nu a riscat foarte mult, iar acțiunile s-au încheiat prematur sau a lipsit pasa decisivă. Germania a avut o oportunitate notabilă pe contraatac, dar Kroos a tras foarte modest din poziție bună (55).

Echipa lui Deschamps a avut momente bune în minutul 60, când Matuidi a reușit o cursă bună pe banda stângă, dar centrarea sa a fost blocată de Schweinsteiger, pentru ca din cornerul care a rezultat Varane să trimită cu capul spre vinclu, însă Neuer a reținut.

Germania și-a creat o ocazie bună în minutul 69, când Mueller a tras periculos la colțul lung, Schuerrle l-a testat și el pe Lloris (73), francezii neizbutind să aducă destule mingi utile în careul lui Neuer. Benzema a reușit, în cele din urmă, să preia o minge în careu (76), dar Hummels a blocat șutul atacantului de la Real Madrid, după care la faza următoare Matuidi a tras la colțul scurt, însă Neuer a respins (77).

Echipa lui Loew a fost aproape de a închide conturile pe contraatac, dar Mueller a ratat șutul, iar Schuerrle l-a luat la țintă de Lloris, ambii germani în poziții clare de finalizare (82). Schuerrle și-a mai bătut joc de o situație pe contră, șutând în Varane (88).

Franța a ratat ultima șansă de egalare în prelungiri (90+3), când Benzema a tras la colțul scurt, dar Neuer a respins.

Germania a câștigat după un meci în care a demonstrat mult pragmatism, în timp ce Franța a fost neinspirată și a părut că evoluează cu frâna trasă.

Victoria Nationalannschaft a venit la exact 60 de ani după primul său titlu mondial, în 1954: în Elveția, RFG învingea Ungaria cu scorul de 3-2.

Franța — Germania 0-1 (0-1)

A marcat: Mats Hummels (13).

Rio de Janeiro, stadion ”Maracana”: 74.240 spectatori

Cupa Mondială 2014 — sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Franța: 1. Hugo Lloris — 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 5. Mamadou Sakho (21. Laurent Koscielny, 72), 3. Patrice Evra — 19. Paul Pogba, 6. Yohan Cabaye (20. Loic Remy, 73), 14. Blaise Matuidi — 8. Mathieu Valbuena (9. Olivier Giroud, 85), 10. Karim Benzema, 11. Antoine Griezmann. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Stephane Ruffier, 23. Mickael Landreau — 7. Remy Cabella, 12. Rio Mavuba, 13. Eliaquim Mangala, 15. Bacary Sagna, 17. Lucas Digne, 18. Moussa Sissoko, 22. Morgan Schneiderlin.

Germania: 1. Manuel Neuer — 16. Philipp Lahm (căpitan), 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes — 7. Bastian Schweinsteiger,
6. Sami Khedira — 13. Thomas Mueller, 18. Toni Kroos (23. Christoph Kramer, 90+2), 8. Mesut Ozil (19. Mario Goetze, 83) — 11. Miroslav Klose (9. Andre Schuerrle, 69). Selecționer: Joachim Loew.

Rezerve neutilizate: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 10. Lukas Podolski, 14. Julian Draxler, 15. Erik Durm, 17. Per Mertesacker.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenți: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toți din Argentina); arbitru de rezervă: Jonas Eriksson (Suedia)

Cartonașe galbene: Khedira (54), Schweinsteiger (80).

Sursă: AGERPRES