FOTBAL – CM 2014: COREEA DE SUD – ALGERIA 2-4

Echipa Algeriei a învins formația Coreei de Sud cu scorul de 4-2 (3-0), duminică, pe stadionul „Beira Rio” din Porto Alegre, în Grupa H a Cupei Mondiale din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Algeria a făcut o primă repriză de excepție și s-a impus prin golurile marcate de Islam Slimani (26), Rafik Halliche (28), Abdelmoumene Djabou (38) și Yacine Brahimi (62). Coreea de Sud a revenit după pauză, dar a înscris de doar două ori, prin Son Heung-min (50) și Koo Ja-cheol (72).

Algerienii au făcut legea în acest meci încă din debut, prima ocazie de gol fiind semnată de Brahimi (4), care a tras din careu peste poarta lui Jung. Slimani a amenințat și el poarta sud-coreeană (9), dar mingea expediată cu capul de el s-a dus în plasa laterală.

”Vulpile deșertului” au deschis scorul în minutul 26, prin Slimani, care a făcut o cursă de peste 50 de metri și l-a învins pe portarul Jung dintre fundașii Kim Young-gwon și Hong: 0-1. Peste doar două minute africanii își majorau diferența, prin fundașul Rafik Halliche (28), cu capul, după un corner executat de Djabou: 0-2.

Algeria a intrat la pauză cu un scor de forfait, 3-0, în favoarea sa, după ce Djabou a punctat și el, după ce Slimani a primit o pasă lungă de la Halliche și l-a găsit liber pe coechipierul său în mijlocul careului (38).

De remarcat faptul că asiaticii nu au tras nici măcar la poartă în prima repriză, în timp ce algerienii au avut șase șuturi pe spațiul porții.

Coreea de Sud a redus din diferență imediat după pauză, prin Son Heung-min (50), care a marcat cu un șut din unghi, după ce mingea a ajuns cu șansă în posesia sa: 3-1.

Asiaticii au forțat în continuare, Mandi a respins de pe linia porții (57) reluarea lui Park Chu-young, iar apoi Ki a prins un șut de zile mari de la distanță, însă M’Bolhi (60) a respins excelent de la păianjen.

În plină dominare coreeană, Algeria a reușit al patrulea său gol, prin Yacine Brahimi (62), după o combinație cu Slimani: 1-4. Algeria devine prima formație africană care marchează patru goluri într-un meci la Cupa Mondială.

Coreea de Sud nu a renunțat și a mai marcat o dată, prin Koo Ja-cheol (72): 2-4.

M’Bolhi a mai avut o intervenție salutară la un șut-centrare (74), iar Ji Dong-won a irosit ultima șansă a echipei coreene (88), șutul său ocolind poarta.

Algeria a obținut o victorie meritată și va juca împotriva Rusiei pentru calificarea în optimile de finală ale competiției. Coreea de Sud are șanse mici de a merge mai departe, fiind obligată să învingă Belgia la mai multe goluri și să fie ajutată cu un rezultat favorabil în celălalt meci.

Ultimele meciuri din Grupa H vor avea loc 26 iunie: Coreea de Sud — Belgia, la Sao Paulo, și Algeria — Rusia, la Curitiba, ambele de la ora 23,00, ora României.

Coreea de Sud — Algeria 2-4 (0-3)
Au marcat: Son Heung-min (50), Koo Ja-cheol (72), respectiv Islam Slimani (26), Rafik Halliche (28), Abdelmoumene Djabou (38), Yacine Brahimi (62).
Porto Alegre, stadion ”Beira-Rio”: 42.732 spectatori
Cupa Mondială 2014 — Grupa G

Au evoluat echipele:
Coreea de Sud: 1. Jung Sung-ryong — 12. Lee Yong, 20. Hong Jeong-ho, 5. Kim Young-gwon, 3. Yoon Suk-young — 14. Han Kook-young (19. Ji Dong-won, 78), 17. Lee Chung-yong (11. Lee Keun-ho, 64) — 16. Ki Sung-yeung, 10. Park Chu-young (18. Kim Shin-wook, 57), 13. Koo Ja-cheol (căpitan) — 9. Son Heung-min. Selecționer: Hong Myung-Bo.
Rezerve neutilizate: 21. Kim Seung-guy, 23. Lee Bum-young — 2. Kim Chang-soo, 4. Kwak Tae-hwi, 6. Hwang Seok-ho, 7. Kim Bo-kyung, 8. Ha Dae-sung, 15. Park Jong-woo, 22. Park Joo-ho.

Algeria: 23. Rais M’Bolhi — 20. Aissa Mandi, 12. Carl Medjani, 2. Madjid Bougherra (căpitan; 4. Essaid Belkalem, 89), 5. Rafik Halliche, 6. Djamel Mesbah — 10. Sofiane Feghouli, 11. Yacine Brahimi (8. Medhi Lacen, 77), 14. Nabil Bentaleb, 18. Abdelmoumene Djabou (9. Nabil Ghilas, 73) — 13. Islam Slimani. Selecționer: Vahid Halilhodzic.
Rezerve: 1. Cedric Si Mohamed, 16. Mohamed Lamine Zemmamouche — 3. Faouzi Ghoulam, 7. Hassan Yebda, 15. El Arabi Soudani, 17. Liassine Cadamuro, 19. Saphir Taider, 21. Riyad Mahrez, 22. Mehdi Mostefa.

Arbitru: Wilmar Roldan (Columbia); arbitri asistenți: Eduardo Diaz (Columbia), Christian Lescano (Ecuador) ; arbitru de rezervă: Alireza Faghani (Iran)
Cartonașe galbene: Lee Yong (54), Bougherra (67), Han (69).

Sursă: AGERPRES