FOTBAL – CM 2014: COLUMBIA INVINGE JAPONIA CU 4-1 SI CASTIGA GRUPA C

Echipa Columbia a câștigat ”en fanfare” Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins Japonia cu scorul de 4-1 (1-1), marți, pe ”Arena Pantanal” din Cuiaba.

Sud-americanii s-au impus prin golurile marcate de Juan Cuadrado (17 — penalty), Jackson Martinez (55, 82) și James Rodriguez (90), în timp ce pentru niponi a înscris Shinji Okazaki (45+1). Columbia va juca în optimi cu formația clasată pe locul secund în Grupa D, Uruguay.

Columbia, destul de sigură de primul loc, a abordat meciul fără o serie de titulari, Zapata, Yepes, Sanchez, Aguilar, Gutierrez, Rodriguez, Ibarbo sau Zuniga, menajați de Pekerman.

Japonia, obligată să învingă, a dominat meciul cu același joc de pase scurte repetate, lent și previzibil, iar în primul sfert de oră și-a creat două situații periculoase, prin Okubo (9), dar care nu a reușit să finalizeze o fază promițătoare, iar apoi prin Hasebe (15), care a tras de la distanță Hasebe, dar în brațele lui Ospina.

Columbienii au deschis scorul în urma primei lor contre mai periculoase, Konno l-a atacat imprudent pe Ramos în propriul careu și a comis fault, iar Cuadrado a transformat lovitura de pedeapsă: 0-1 (16).

Niponii au mai avut situații bune prin Kagawa (36), al cărui șut la colțul scurt a fost scos de Ospina, prin Honda (33), care a tras din lovitură liberă puțin pe lângă poartă, și Okubo (36), autorul unei foarfeci în careu, care a trimis, însă, mingea peste poartă.

Sud-americanii au mai avut o șansă mare de gol în minutul 42, dar Jackson Martinez a reluat alături din poziție ideală. ”Samuraii albaștri” au egalat în ultimele secunde ale primei reprize, prin Shinji Okazaki, din plonojon: 1-1 (45+1).

La reluare, Columbia a fost mult mai prezentă în joc, alergând după un gol care a venit în minutul 55, când James Rodriguez l-a găsit liber în careu pe Jackson Martinez: 1-2.

Japonia a avut prima ocazie din repriza secundă în minutul 64, prin Honda, din lovitură liberă, dar Ospina a respins. Okubo (65) a fost foarte aproape de egalare, dar voleu său a trimis balonul milimetric peste transversală.

”Los Cafeteros” au închis meciul pe o nouă contră tăioasă, prin același Jackson Martinez (82): 1-2.

Kagawa a avut șansa unui nou gol, în minutul 84, dar șutul său din careu a ocolit poarta.

Având victoria asigurată, columbienii și-au permis să ofere șansa unui record portarului Mondragon, care a devenit cel mai vârstnic jucător din istoria Cupei Mondiale, la 43 de ani (împliniți pe 21 iunie). James Rodriguez a marcat și el pentru Columbia, pentru 4-1, în fața unei echipe resemnate (90).

Japonia — Columbia 1-4 (1-1)
Au marcat: Shinji Okazaki (45+1), respectiv Juan Cuadrado (17 — penalty), Jackson Martinez (55, 82), James Rodriguez (90).
Cuiaba, ”Arena Pantanal”
Cupa Mondială 2014 — Grupa C

Au evoluat echipele:
Japonia: 1. Eiji Kawashima — 2. Atsuto Uchida, 15. Yasuyuki Konno, 22. Maya Yoshida, 5. Yuto Nagatomo — 14. Toshihiro Aoyama (16. Hotaru Yamaguchi, 62), 17. Makoto Hasebe (căpitan) — 9. Shinji Okazaki (11. Yoichiro Kakitani, 69), 4. Keisuke Honda, 10. Shinji Kagawa (8. Hiroshi Kiyotake, 85) — 13. Yoshito Okubo. Selecționer: Alberto Zaccheroni.
Rezerve neutilizate: 12. Shusaku Nishikawa, 23. Shuichi Gonda — 3. Gotoku Sakai, 6. Masato Morishige, 7. Yasuhito Endo, 18. Yuya Osako, 19. Masahiko Inoha, 20. Manabu Saito, 21. Hiroki Sakai.

Columbia: 1. David Ospina (căpitan; 22. Faryd Mondragon, 85) — 4. Santiago Arias, 23. Carlos Valdes, 16. Eder Alvarez Balanta, 7. Pablo Armero — 11. Juan Cuadrado (5. Carlos Carbonero, 46), 15. Alexander Mejia, 13. Fredy Guarin, 20. Juan Quintero (10. James Rodriguez, 46) — 21. Jackson Martinez, 19. Adrian Ramos. Selecționer: Jose Pekerman.
Rezerve neutilizate: 12. Camilo Vargas — 2. Cristian Zapata, 3. Mario Yepes, 6. Carlos Sanchez, 8. Abel Aguilar, 9. Teofilo Gutierrez, 14. Victor Ibarbo, 17. Carlos Bacca, 18. Camilo Zuniga.

Arbitru: Pedro Proenca; arbitri asistenți: Bertino Miranda, Jose Trigo (toți din Portugalia); arbitru de rezervă: Roberto Moreno (Panama)
Cartonașe galbene: Konno (16), Guarin (63).

Sursă: AGERPRES