FOTBAL – CM 2014: CHILE – SPANIA 2-0 SI CAMPIOANA MONDIALA PLEACA ACASA (VIDEO)

Naționala Spaniei a fost învinsă de Chile cu scorul de 2-0 (2-0), miercuri, pe stadionul ”Maracana” din Rio de Janeiro, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), și campioana mondială și europeană en titre este eliminată din competiție.

Surclasată de Olanda cu 5-1 în primul meci, Spania a cedat și în fața chilienilor, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (20) și Charles Aranguiz (43), acest eșec consfințind sfârșitul unei ere, al unei generații care a cucerit un titlu mondial și două europene consecutive.

Chilienii au început formidabil și au ratat două ocazii mari în primele două minute: mai întâi Jordi Alba a deviat în corner, o minge respinsă nefericit de Xabi Alonso (1), iar apoi Jara a trimis, cu capul, foarte aproape de vinclu (2), după ce apărarea iberică a ratat respingerea.

Spaniolii au preluat controlul jocului cu trecerea timpului și Xabi Alonso a ratat o mare ocazie (15), șutând din 6 metri în portarul Bravo.

Sud-americanii au deschis scorul în minutul 20, prin Eduardo Vargas, atacantul Valenciei finalizând la capătul unei acțiuni care a făcut șah-mat apărarea spaniolă și la care au mai participat Alexis Sanchez și Aranguiz, omul cu ultima pasă: 0-1.

Xabi Alonso a mai ratat o oportunitate bună în minutul 23. Diego Costa s-a aflat și el aproape de gol, dar șutul lui s-a dus în plasa laterală (27).

Ibericii nu au găsit soluțiile pentru a desface apărarea aglomerată, în zonă, a chilienillor, jucători foarte tehnici și rapizi, care au recuperat mult și au pasat excelent de fiecare dată când au avut mingea.

Spania, campioana mondială și europeană, a fost practic răpusă în finalul primei reprize, când Alexis Sanchez a executat excelent o lovitură liberă, Casillas a respins salvator de la vinclu, dar Aranguiz, lăsat nesupravegheat, a marcat al doilea gol al chilienilor: 0-2 (43).

Diego Costa a irosit o ocazie uriașă în debutul părții secunde (49), când a fost găsit excelent de Iniesta în careu, dar a fost blocat in extremis în careu de Isla. Busquets și-a trecut și el numele pe lista celor care au ratat situații mari, reluând afară cu tibia din doar 5 metri (53).

O contră chiliană l-a adus în poziție de finalizare pe Isla, dar jucătorul chilian a ratat de la numai câțiva metri de poartă (68).

Spania a mai avut oportunități notabile prin Cazorla (80), cu un șut deviat în corner, și Iniesta, al cărui șut a fost deturnat în corner de Bravo (84). Portarul chilian s-a remarcat din nou la lovitura liberă a lui Cazorla (88). Spaniolii pot acuza și ghinionul, nereușind golul de onoare nici în prelungiri (90+1), când șutul lui Ramos a fost blocat de Jara.

Ibericii au dezamăgit complet, au părut obosiți, fiind depășiți de chilieni la viteza de joc, dăruire, inspirație, spirit de sacrificiu, capacitate de efort. Singurul capitol la care spaniolii au fost superiori a fost statistica.

Olanda și Chile sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale competiției.

În celălalt meci al zilei, Olanda a dispus cu 3-2 de Australia. Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 23 iunie, Australia — Spania, la Curitiba, și Olanda — Chile, la Sao Paulo, ambele de la ora 19,00.

Spania — Chile 0-2 (0-2)

Au marcat: Eduardo Vargas (20), Charles Aranguiz (43).

Rio de Janeiro, stadion ”Maracana”

Cupa Mondială 2014 — Grupa B

Au evoluat echipele:

Spania: 1. Iker Casillas (căpitan) — 22. Cesar Azpilicueta, 15. Sergio Ramos, 4. Javi Martinez, 18. Jordi Alba — 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso (17. Koke, 46) — 6. Andres Iniesta — 11. Pedro (20. Santi Cazorla, 76), 21. David Silva — 19. Diego Costa (9. Fernando Torres, 64). Selecționer: Vicente Del Bosque.

Rezerve neutilizate: 12. David De Gea, 23. Pepe Reina — 2. Raul Albiol, 3. Gerard Pique, 5. Juanfran, 7. David Villa, 8. Xavi, 10. Cesc Fabregas, 13. Juan Mata.

Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) — 17. Gary Medel, 5. Francisco Silva, 18. Gonzalo Jara — 4. Mauricio Isla, 20. Charles Aranguiz (16. Felipe Gutierrez, 64), 21. Marcelo Diaz, 2. Eugenio Mena — 8. Arturo Vidal (6. Carlos Carmona, 88) — 11. Eduardo Vargas (10. Jorge Valdivia, 85), 7. Alexis Sanchez. Selecționer: Jorge Sampaoli.

Rezerve neutilizate: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera — 3. Miiko Albornoz, 9. Mauricio Pinilla, 13. Jose Rojas, 14. Fabian Orellana, 15. Jean Beausejour, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes.

Arbitru: Mark Geiger; arbitri asistenți: Mark Sean Hurd (ambii din SUA), Joe Fletcher (Canada); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain)

Cartonașe galbene: Vidal (26), Xabi Alonso (41), Mena (61).

Sursă: AGERPRES