FOTBAL – CM 2014: BELGIA INVINGE COREEA DE SUD CU 1-0 SI CASTIGA GRUPA H

Echipa Belgiei a învins Coreea de Sud cu scorul de 1-0 (0-0), joi, pe ”Arena Corinthians” din Sao Paulo, și a câștigat cu maximum de puncte Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Deși a jucat fără vedetele Witsel, De Bruyne, Lukaku și Hazard (intrat pe final), Belgia s-a impus chiar și în zece oameni, prin golul lui Jan Vertonghen (78). În optimi, Belgia va înfrunta formația Statelor Unite, ocupanta locului doi în Grupa G.

Jocul a fost alert încă de la debut, asiaticii încercând să joace ofensiv, dar astfel au oferit spații belgienilor, care au încercat să profite de ele.

Kim Young-gwon a semnat prima ocazie a meciului (10), dar șutul său a trecut peste poarta lui Courtois.

Belgienii au avut o posesie mai bună cu trecerea timpului și Mertens a avut o ocazie imensă de a deschide scorul, în minutul 25, când a rămas singur cu portarul la 8 metri, dar a tras peste poartă.

Coreea de Sud a trecut și ea pe lângă deschiderea scorului (30), dar Defour și apoi portarul Courtois au salvat golul la mingile trimise de Ki.

Același Mertens a creat pericol la poarta lui Kim Seung-gyu, care a respins de sub transversală (36) lovitura liberă executată de jucătorul lui Napoli, care în minutul 42 a tras de la distanță fără probleme de data aceasta pentru goalkeeper.

Belgienii au rămas în zece oameni în finalul primei reprize, după ce Defour a fost eliminat pentru o intrare dură la un duel la mijlocul terenului.

Coreenii au atacat tot mai insistent în repriza secundă, având chiar și o bară, prin Ki (59), dar reduta belgiană a rezistat.

Belgia a reușit să dea lovitura în minutul 78, după o gafă a apărării asiatice: Origi a tras la poartă, goalkeeperul a respins în față, iar Vertonghen, din poziție suspectă de ofsaid, a reluat în plasă: 0-1.

Hazard (90) și Lee Yong (90) au trecut pe lângă gol, dar cei doi portari au salvat situația și echipa lui Hong Myung-bo a părăsit competiția cu un singur punct, luat Rusiei cu șansă, după o gafă de portar.

Coreea de Sud — Belgia 0-1 (0-0)
A marcat: Jan Vertonghen (78).
Sao Paulo, ”Arena Corinthians”: 61.397 spectatori
Cupa Mondială 2014 — Grupa H

Au evoluat echipele:
Coreea de Sud: 21. Kim Seung-gyu — 12. Lee Yong, 5. Kim Young-gwon, 20. Hong Jeong-ho, 3. Yoon Suk-young — 14. Han Kook-young (11. Lee Keun-ho, 46), 16. Ki Sung-yeung — 17. Lee Chung-yong, 13. Koo Ja-cheol (căpitan), 9. Son Heung-min (19. Ji Dong-won, 73) — 18. Kim Shin-wook (7. Kim Bo-kyung, 66). Selecționer: Hong Myung-bo.
Rezerve neutilizate: 1. Jung Sung-ryong, 23. Lee Bum-young — 2. Kim Chang-soo, 4. Kwak Tae-hwi, 6. Hwang Seok-ho, 8. Ha Dae-sung, 10. Park Chu-young, 15. Park Jong-woo, 22. Park Joo-ho.

Belgia: 1. Thibaut Courtois — 21. Anthony Vanden Borre, 15. Daniel Van Buyten, 18. Nicolas Lombaerts, 5. Jan Vertonghen (căpitan) — 16. Steven Defour, 19. Mousa Dembele — 14. Dries Mertens (22. Nacer Chadli, 60), 8. Marouane Fellaini, 20. Adnan Januzaj (17. Divock Origi, 60) — 11. Kevin Mirallas (10. Eden Hazard, 88). Selecționer: Marc Wilmots.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut — 2. Toby Alderweireld, 6. Axel Witsel, 7. Kevin De Bruyne, 9. Romelu Lukaku, 23. Laurent Ciman.

Arbitru: Benjamin Williams; Matthew Cream, Hakan Anaz (toți din Australia); arbitru de rezervă: Victor Carrillo (Peru)
Cartonașe galbene: Hong Jeong-ho (35), dembele (50).
Cartonaș roșu: Defour (45).

Sursă: AGERPRES