FOTBAL – CM 2014: ARGENTINA A INVINS BELGIA CU 1-0 SI S-A CALIFICAT IN SEMIFINALE

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), sâmbătă, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 1-0 (1-0), pe ”Estadio Nacional Mane Garrincha” din Brasilia, în sferturile de finală.

Gonzalo Higuain (8) a marcat singurul gol al partidei, una în care sud-americanii au jucat pragmatic, în fața unei echipe care a părut să-și respecte prea mult adversarul. Argentina va juca în semifinale cu câștigătoarea meciului dintre Olanda și Costa Rica, dar a pierdut un om foarte important, Andel Di Maria, accidentat.

Argentina a început mai bine meciul și prima sa șansă s-a consumat în minutul 3, pe contraatac, Messi găsindu-l foarte bine pe Lavezzi demarcat în partea stângă, dar șutul acestuia a fost blocat de un fundaș. Dubla campioană mondială (1978, 1986) a reușit să deschidă scorul cu șansă (8), când Di Maria a încercat o pasă, balonul a fost deviat fericit pentru Higuain, care a tras fără speranțe pentru Courtois: 1-0.

Sud-americanii nu au mai atacat decât rareori, mulțumindu-se să se apere bine și să încerce contre tăioase, în special purtate de Messi. Belgia s-a instalat în jumătatea argentiniană în unele momente și avut prima ocazie în minutul 26, când De Bruyne a tras din marginea careului, dar Romero a respins.

Di Maria a avut un contraatac foarte periculos, dar șutul său a fost blocat de Kompany (28), iar jucătorul lui Real Madrid s-a accidentat la această fază la piciorul drept, fiind schimbat.

Messi a avut o oportunitate foarte bună de a majora diferența, o lovitură liberă de la 17 metri (40), dar a trimis puțin peste transversală. ”Diavolii roșii” și-au creat doar o șansă notabilă până la pauză, în min. 42, prin Mirallas, care a reluat cu capul puțin alături la centrarea lui Vertonghen.

Echipa ”albiceleste” a început excelent repriza a doua și avut o primă ocazie prin Higuain, care a tras la colțul scurt, dar un fundaș a reușit să devieze salvator în corner. Higuain a ratat ”dubla” pe contraatac (55), șutând în transversală după o cursă de câteva zeci de metri.

Fellaini (61) a semnat prima ocazie a belgienilor din repriza secundă, dar lovitura sa de cap a trimis balonul peste poartă. Presiunea europenilor a crescut și Garay a fost aproape de autogol la centrarea lui De Bruyne (65). Argentina a avut momente în care a ținut puțin de minge, dar Belgia nu a menținut ritmul, nu a fost inspirată, dar mai ales nu a părut convinsă că poate egala. Finalul a fost lipsit de luciditate de ambele părți: Palacio (84) a creat pericol în careul lui Courtois, dar nu a ajuns la o centrare, după care Garay a blocat șutul lui De Bruyne (85). Messi a irosit o ocazie de a parafa calificarea, dar a ratat singur cu Courtois (90+4), iar belgienii au fost aproape de egalare la faza următoare, însă Witsel a tras peste poartă (90+5).

Argentina reușește cea mai bună performanță a sa la Cupa Mondială după finala jucată în 1990, dar și Belgia a reușit cea mai bună comportare, după semifinala pierdută în fața Argentinei în 1986, în Mexic (0-2).

Argentina — Belgia 1-0 (1-0)

A marcat: Gonzalo Higuain (8).

Brasilia, ”Estadio Nacional Mane Garrincha”: 68.551 spectatori

Cupa Mondială 2014 — sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 15. Martin Demichelis, 2. Ezequiel Garay, 23. Jose Basanta — 6. Lucas Biglia, 14. Javier Mascherano — 22. Ezequiel Lavezzi (18. Rodrigo Palacio, 71), 10. Lionel Messi (căpitan), 7. Angel Di Maria (8. Enzo Perez, 33) — 9. Gonzalo Higuain (5. Fernando Gago, 81). Selecționer: Alejandro Sabella.

Rezerve neutilizate: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar — 3. Hugo Campagnaro, 11. Maxi Rodriguez, 13. Augusto Fernandez, 17. Federico Fernandez, 19. Ricky Alvarez, 20. Sergio Aguero.

Belgia: 1. Thibaut Courtois — 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany (căpitan), 15. Daniel van Buyten, 5. Jan Vertonghen — 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini — 11. Kevin Mirallas (14. Dries Mertens, 60), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard (22. Nacer Chadli, 75) — 17. Divock Origi (9. Romelu Lukaku, 59). Selecționer: Marc Wilmots.

Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut — 3. Thomas Vermaelen, 16. Steven Defour, 18. Nicolas Lombaerts, 19. Mousa Dembele, 20. Adnan Januzaj, 23. Laurent Ciman.

Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenți: Renato Faverani, Andrea Stefani (toți din Italia); arbitru de rezervă: Benjamin Williams (Australia)

Cartonașe galbene: Hazard (53), Alderweireld (68), Biglia (75).

Sursă: GERPRES