Formalitate bifată la Târgu Mureș: FCC UAV Arad își joacă locul doi în ultima etapă!

FCC UAV Arad nu a avut probleme aseară, la Târgu Mureș și a obținut o victorie clară, 78-52 (11-15, 22-12, 22-7, 23-18) pe terenul lui BC Sirius, meci contând pentru etapa a 21-a (penultima a sezonului regulat) a Ligii Naționale de baschet feminin. Deși începutul a fost greu, iar gazdele au condus chiar cu 8-0 și apoi cu 15-11 la prima pauză mică, arădencele și-au găsit ritmul și precizia în următoarele trei sferturi. Sârboicele Hadzovic și Bogicevic au fost principalele marcatoare, iar Greene s-a dovedit utilă la recuperări. La pauză a fost 33-27 în favoarea Aradului, care a tranșat definitiv soarta partidei cu un „run” de 11 puncte în sfertul trei. Bulj le-a oferit minute tuturor celor zece jucătoare de pe foaia de joc, toate trecându-și numele pe lista marcatoarelor. Sepsi SIC e lider neînvins, cu 38 de puncte, FCC UAV rămâne a doua în clasament, cu 35 de puncte, la unul în fața lui CSM CSU Constanța, înainte de ultima rundă.

Constanța poate lua fața Aradului, dacă bate în deplasarea de la Rapid

Dacă trupa de pe Litoral câștigă pe terenul Rapidului va termina, probabil, sezonul regulat în fața Aradului (avantaj CSM la egalitate de puncte, ca urmare a meciurilor directe), care e outsideră în deplasarea de la Sepsi. Penultima rundă a consemnat o mare surpriză, Universitatea Cluj câștigând acasă, 66-61, cu Rapid București, astfel că giuleștencele ar avea pentru că se lupte în ultima etapă, locul 4 asigurând mai multe meciuri acasă în sferturi. Etapa a 21-a a mai conemnat rezultatele: Hoya KSE Târgu Secuiesc – Olimpia Brașov 80-67, CSM Târgoviște – CSM CSU Constanța 62-85 și CSM Alexandria – Agronomia București 76-73. Sepsi a stat în această etapă.

Formații și marcatoare:

BC Sirius Târgu Mureș: Cooper 18 (2×3), Solyom 12, Ignatchenko 6, Podunavac 5 (1×3), Lipovan 5, Feises 4 și Ciciovan 2.

FC UAV Arad: Hadzovic 19 (1×3), Bogicevic 17 (3×3), Baptiste 11, Greene 8, Mîrne-Nagy 7, Georgieva 4, Fleșer 3 (1×3), Ciotir 3 (1×3), Pyka 3 (1×3), Akathiotou 3 (1×3).