Finala pare un vis interzis! CSM Satu Mare a spulberat Aradul, în primul meci

FCC Baschet UAV Arad îşi punea speranţe că poate emite pretenţii la calificarea în finala Ligii Naţionale, după o pauză de şapte ani. Doar că de la dorinţă până la a reuşi acest rezultat în faţa unei echipe CSM Satu Mare mult mai valoroase, cel puţin în prima partidă a semifinalei, este drum lung. Ne aşteptam la un raport de forţe măcar ceva mai echilibrat decât în cel de la Arad, din sezonul regulat, când puneam rezultatul pe seama unui “accident” sau a unei zile slabe a “galben-albastrelor”, dar iată că diferenţa a fost şi mai mare în primul episod al unei semifinale aşteptate cu nerăbdare de suporterii arădeni. Chiar şi fără Covile, accidentată, sătmărencele au făcut legea în această seară pe parchetul sălii LPS, cu trioul Bright – Cuic Pop – Solopova în mare formă. De cealaltă parte, s-a remarcat doar americanca Poole, singura în zi decentă şi parţial conaţionala ei, Beadle, însă şi ea sub randamentul cu care ne-a obişnuit. În schimb, un joc colectiv sub aşteptări şi un căpitan Hadzovic fără reuşite de la distanţă, deşi a avut şapte astfel de încercări, de la trei puncte! Deşi au folosit doar opt jucătoare, faţă de zece câte a trimis Aradul pe teren, formaţia lui Miguel Lopez a fost mult mai bună, diferenţa făcându-se mai ales sub panouri, unde pivoţii gazdelor au recuperat aproape de două ori mai mult, 54-29! Conturile erau încheiate încă de la pauza mare, când tabela indica 52-31,avantajul crescând la peste 30 de puncte după sfertul trei, 77-45!

Gazdele, mult mai bune în opt jucătoare: doar Poole a jucat decent, din tabăra arădeană!

Abia în ultimele zece minute s-au mai relaxat şi sătmărencele, iar trupa lui Bogdan Bulj s-a impus la limită în ultimul sfert, unul cu ratări exasperante de ambele părţi. Per total, o victorie categorică a CSM-ului, scor final 83-55 (30-16, 22-15, 25-14, 6-10), a treia din tot atâtea meciuri directe cu Aradul în această stagiune. Un eşec usturător, care ne face să credem că finala va rămâne un vis interzis şi în acest sezon. Satu Mare nu doar că este acum şi mai favorită în faţa rivalei din Arad, dar la felul cum joacă, poate să îi opună rezistenţă campioanei şi liderului neînvins Sepsi. Dar mai sunt de jucat cel puţin două meciuri în semifinala CSM – FCC şi nu o dată am asistat în fazele finale din baschetul feminin la surprize, cu Aradul în dese rânduri protagonistă pozitivă. Mâine seară, tot de la ora 19, cele două formaţii se vor înfrunta din nou la Satu Mare, în sala LPS, pentru ca semifinala ce se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri” să se mute apoi la Arad, cu meciul trei programat luni, 26 aprilie, de la ora 18. În cealaltă semifinală, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a învins-o în primul meci la fel de clar, scor 93-60 pe CSU Olimpia Brașov.

Satu Mare: Bright 22, Cuic 20 (2×3), Solopova 17 (3×3), Goss 12 (1×3), Kilin 5 (1×3), Podar 5 (1×3), Popescu 2, Huţanu. Rezerve: A.Pop, Bota, Szmutku, Neagu.

Arad: Poole 14 (3×3), Hadzovic 12, Beadle 9, Akathiotou 6, Armanu 5 (1×3), Fodor 3 (1×3), Ardelean 2, Nagy 2, Karakasevic 2, Lipovan. Rezerve: Spinean şi Rotariu.

Arbitri: Andras Stretea, Vlad Potra, Laszlo Bukuresti. Observator: Radu Vaida.